ادامه تجمعات اعتراضی کارگران، پرستاران و بازنشستگان در چند شهر ایران

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۱

تجمعات با مطالبات صنفی و معیشتی در ایران ادامه دارد و بازنشستگان تامین اجتماعی، کارکنان نفت فلات‌قاره، بازنشستگان و کارکنان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، بازنشستگان صنایع فولاد، کارکنان نفت‌وگاز آغاجاری، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد و پرستاران کاشان و آران و بیدگل تجمع کردند.

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

بازنشستگان تامین اجتماعی روز یکشنبه ۲۱ آبان در شهرهای کرمانشاه، اهواز و شوش در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و رسیدگی نشدن به خواسته‌هایشان دست به تجمع زدند.

تجمع این افراد مقابل ساختمان فرمانداری و سازمان تامین اجتماعی صورت گرفت.

تجمع‌کنندگان در شوش پلاکاردهایی با شعارهایی ازجمله «سفره بی‌نان ما، چه می‌خواهید از جان ما»، «حقوق بازنشسته، فقط واسه یه هفته» و «حقوق نصف‌ونیمه، سکوت کنی همینه» در دست داشتند.

ویدیوهای منتشر شده از تجمع بازنشستگان در اهواز نشان می‌دهد حاضران در این تجمع پلاکاردی با شعار «فقط کف خیابون،به دست میاد حق‌مون» در دست داشته و شعار «حسین حسین شعارشون، دروغ و دزدی کارشون» سر می‌دهند.

بازنشستگان در سال‌های گذشته تا امروز بارها در اعتراض به محقق نشدن مطالباتشان در شهرهای مختلف ایران تجمع و راهپیمایی کرده‌اند.

تجمع بازنشستگان و کارکنان شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب و نفت فلات‌قاره

روز ‌یکشنبه همچنین کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت نفت فلات‌قاره واقع در منطقه سیری، بار دیگر تجمع کردند.

آنها خواسته‌های خود را «حذف کامل سقف حقوق، حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده ۱۰ با وجود ظرفیت‌های قانونی و اختیاراتی مانند افزایش درصد گرید و اپریزال و پرداخت بک‌پی ناشی از تاخیر در اجرای آن و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت» عنوان کردند.

جمعی از بازنشستگان و کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب واقع در اهواز نیز در اعتراض به «دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت و مصوبه دولت برای ادغام صندوق‌های بازنشستگی» دست به تجمع زدند.

«صندوق رو غارت کردن، ما رو بیچاره کردن»، «فریادمان بلند است، اتحاد اتحاد» و «شاغل و بازنشسته، اتحاد اتجاد» ازجمله شعارهایی است که تجمع‌کنندگان در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب سر دادند.

کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز آغاجاری هم روز ‌یکشنبه برای ابراز اعتراضشان مجددا تجمع کردند.

تجمع کارگران و بازنشستگان صنایع فولاد و معدن

در ادامه تجمعات روز یکشنبه جمعی از بازنشستگان صنایع فولاد و معدن مطابق با یکشنبه‌های اعتراضی به دلیل رسیدگی نشدن به مطالباتشان در شهرهای تهران، اصفهان و اهواز تجمع بر پا کردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش کرده که این تجمع در تهران با دخالت نیروهای انتظامی و‌ امنیتی مواجه شد و شماری از تجمع‌کنندگان بازداشت شده‌اند.

کارگران تمامی بخش‌های گروه ملی صنعتی فولاد اهواز ۲۱ آبان برای دومین روز متوالی اعتصاب کرده و اقدام به تجمع اعتراضی و راهپیمائی کردند.

اعتصاب و راهپیمایی این کارگران در اعتراض به بی‌توجهی مدیریت شرکت به خواسته‌ها و مطالبات و با خواست اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل، همسان‌سازی حقوق و بازگشت به کار همکاران اخراجی آنها صورت گرفته است.

تجمع پرستاران کاشان و آران و بیدگل

یکشنبه ۲۱ آبان، پرستاران کاشان و آران و بیدگل در مقابل ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهد آنها در این تجمع شعارهایی ازجمله «پرستار داد بزن، حقتو فریاد بزن» سر دادند.

محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار، از جان باختن بیماران در بیمارستان‌های ایران به دلیل کمبود جدی پرستار خبر داد و اعلام کرد که سالانه «بیش از ۳ هزار پرستار» از ایران مهاجرت می‌کنند، اما به گفته او، وزارت بهداشت حتی اندازه همین آمار به کادر درمان اضافه نمی‌کند.

او افزود: «هیچ پرستاری راضی نیست. پیش از این در آماری رسمی اعلام کردیم که بیش از ۹۰ درصد پرستاران از کارشان ناراضی هستند،‌ آن کمتر از ۱۰ درصد هم شامل پرستارانی است که کار بالینی انجام نمی‌دهند.»

پیشتر حسین قناعتی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به مشکل کمبود پرستار گفته بود بسیاری از پرستاران به خاطر درآمدی که دارند و هزینه‌های تهران به شهرستان‌ها مهاجرت می‌کنند و به شهر‌های خودشان می‌روند.
عدم رسیدگی به مطالبات صنفی و معیشتی کارگران و برگزاری تجمع‌های اعتراضی در شرایطی است که برخی رسانه‌ها و تحلیل‌گران از حرکت صنایع مادر مانند فولاد و پتروشیمی به سمت رکود خبر می‌دهند.

تداوم نرخ کاهنده سرمایه‌گذاری، توقف پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های فولاد و پتروشیمی و ریزش کم‌سابقه و پیاپی شاخص بورس و «دوپینگ‌های مکرر» از منابع ملی صندوق توسعه ملی از جمله نشانه‌های رکود مورد اشاره ناظران است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
خبرها
صفحه یک
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.