۱۲۶ سال حبس برای ۲۵ بهائی؛ واکنش جامعه جهانی بهائیان به فشارها در ایران

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۰۵

جامعه جهانی بهائی روز جمعه پنجم آبان با صدور بیانیه‌ای نسبت به تشدید الگوی آزار جمهوری اسلامی به ویژه در مورد زنان بهائی هشدار داد. بر اساس این گزارش، اخیرا ۲۵ نفر از پیروان این آیین در مجموع به ۱۲۶ سال زندان محکوم شده‌اند.

ارسلان یزدی، سعیده خضوعی، ایرج شکور، پدرام عبهر، سمیرا ابراهیمی، صبا سفیدی، حسن صالحی، وحید دانا، سعید عابدی، نوشین مصباح، نسیم ثابتی، آزیتا فروغی، رویا قانع عزآبادی، سهیلا احمدی، سوسن بادوام، هوشیدر زارعی، شادی شهیدزاده، منصور امینی، عطاالله ظفر، ولی‌الله قدمیان، شهدخت خانجانی، ساناز تفضلی، رویا ملکوتی، گلنوش نصیریان و فریده مرادی این افراد هستند.

کم‌ترین مدت حبس برای افراد این فهرست دو سال و بیشترین آن ۱۶ سال حبس تعزیری است.

پریسا اسلامی هم که اخیرا جلسه رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه انقلاب کرج برگزار شد، در انتظار صدور حکم است.

در جدیدترین احکام صادر شده، ارسلان یزدی، سعیده خضوعی، ایرج شکور و پدرام عبهر هر کدام به شش سال حبس تعزیری و سمیرا ابراهیمی و صبا سفیدی هر کدام به چهار سال و پنج ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

علاوه بر حبس، دادگاه انقلاب تهران حکم به توقیف و مصادره اموال این شش نفر داده است.

بازداشت ۱۳ شهروند بهائی

در هفته‌های گذشته ۱۳ شهروند بهائی بازداشت شدند که اکثر آنان زنان جوان هستند.

ندا بدخش، آرزو سبحانیان، یگانه روحبخش، مژگان شاه‌رضایی، پرستو حکیم، یگانه آگاهی، بهاره لطفی، شانا شوقی‌فر، نگین خادمی و ندا عمادی ۱۰ زن بهائی ساکن اصفهان هستند که روز یکم آبان به دست نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

شکوفه بصیری، احمد نعیمی و ایمان رشیدی نیز سه شهروند دیگری هستند که در یزد دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شدند.

بر اساس بیانیه جامعه جهانی بهائی، این بازداشت‌ها در پی یورش نیروهای امنیتی به منازل بهائیان و مصادره اموال شخصی آن‌ها از جمله لوازم الکترونیکی، کتاب، پول نقد و طلا انجام شده است.

در این بیانیه به نقل از سیمین فهندژ، نماینده‌ جامعه‌ بهائی در سازمان ملل آمده است که افراد بازداشت‌شده و محکومان به حبس‌های طولانی‌مدت، هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند و همگی بی‌گناه هستند.

به گفته او، تنها خواسته شهروندان بهائی «خدمت به کشورشان» است اما حکومت به جای استقبال از مشارکتشان، آنان را پشت میله‌های زندان می‌اندازد.

فهندژ در ادامه خواهان مداخله جامعه بین‌المللی برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در قبال نقض حقوق بشر شهروندان بهائی شد.

اواخر شهریور، جامعه‌ بهائیان آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد سرکوب بهائیان در ایران ادامه داشته و ۶۰ نفر از این شهروندان بازداشت و املاک ۵۹ شهروند بهائی دیگر توقیف شده است.

همان زمان مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای آزار و اذیت بهائیان از سوی حکومت ایران را محکوم کرد و از جمهوری اسلامی خواست زندانیان بهائی و سایر افرادی را که به دلیل مذهبشان بازداشت هستند، آزاد کند.

این قطعنامه از دولت آمریکا خواست ناقضان حقوق بهائیان در ایران را تحریم کند.

منابع غیررسمی می‌گویند بیش از ۳۰۰ هزار شهروند بهائی در ایران زندگی می‌کنند اما قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت می‌شناسد.

بهائیان بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان ایران هستند که از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ به طور سیستماتیک هدف آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز

شنیداری

پادکست‌ها