وزارت خارجه ایران گزارش ایران اینترنشنال را به رقابت‌های داخلی احزاب آمریکا نسبت داد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۱۰

یک هفته پس از انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال درباره شبکه نفوذ جمهوری اسلامی در دولت و مراکز تصمیم‌گیری آمریکا، وزارت خارجه ایران گزارش افشاگرانه ایران اینترنشنال را به رقابت‌های داخلی احزاب امریکا نسبت داد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه ۱۰ مهرماه، در پاسخ به سوالی درباره گزارش ایران اینترنشنال در خصوص ارتباط تعدادی از مشاوران وزارت خارجه آمریکا با برخی از مقام‌های سابق وزارت خارجه جمهوری اسلامی، اعلام کرد تهران قصد موضع‌گیری در این رابطه را ندارد.

کنعانی در نشست خبری هفتگی خود گفت که «مایل نیستیم در خصوص مسائی که در چارچوب داخلی آمریکا و رقابت احزاب مطرح می‌شود و شکل می‌گیرد و از کارت بازی با ایران استفاده کنند، اظهار نظر کنیم و این موضوع را به طرف های داخلی آمریکا واگذار می‌کنیم.»

هم‌زمان نورنیوز، وبسایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، هدف از انتشار گزارش افشاگرانه ایران‌اینترنشنال را تاثیر‌گذاری بر توافق‌های احتمالی ایران و آمریکا دانست.

نورنیوز نوشت این گزارش اکنون به «چماقی در دست مخالفین دموکرات‌ها» تبدیل شده است که از آن برای «تخریب» سیاست خارجی دولت بایدن استفاده می‌کنند.

نورنیوز همچنین انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال را «سناریویی هدفمند» خواند و تاکید کرد هدف آن جلوگیری از دستیابی به «هرگونه گشایشی» در روابط جمهوری اسلامی و آمریکا است.

ایران اینترنشنال تاکید کرده که کار تحقیقی روی گزارش درباره شبکه نفوذ جمهوری اسلامی در ارکان دولتی آمریکا را از ماه‌ها پیش آغاز کرده بوده و انتشار آن هیچ ارتباطی با تحولات سیاسی اخیر بین ایران و آمریکا ندارد.

ایران‌اینترنشنال روز چهارم مهر، بر اساس هزاران ایمیل‌ فاش شده گزارش داد سه کارشناس ایرانی که از نزدیک با رابرت مالی، نماینده ویژه سابق آمریکا در امور ایران، کار می‌کردند، عضو شبکه نفوذی بودند که جمهوری اسلامی مستقیما آن را ایجاد و هدایت کرده بود.

مالی هم‌اکنون از مقام خود تعلیق شده و اف‌بی‌آی در حال انجام تحقیقات در مورد نحوه استفاده او از اسناد محرمانه است.

بر اساس این گزارش، آرین طباطبایی، علی واعظ و دینا اسفندیاری با دیپلمات‌های ارشد جمهوری اسلامی ارتباطاتی «نزدیک» و «نامتعارف»داشته‌اند.

ایران اینترنشنال پیشتر از وزارت‌خارجه جمهوری اسلامی، موسسه مطالعات سیاسی و بین‌المللی، جواد ظریف، مصطفی زهرانی و سعید خطیب زاده به عنوان افراد دخیل در این شبکه خواهان توضیح شده بود اما آنها به درخواست‌های ما برای اظهارنظر در این زمینه پاسخ ندادند.

این گزارش تحقیقی بر پایه هزاران ایمیلی است که بین دیپلمات‌های ایرانی و اعضای این شبکه رد و بدل شده است.

واشینگتن فری بیکن روز هشتم مهرماه از آغاز تحقیقات کمیته خدمات مسلح سنا درباره استخدام آرین طباطبایی در یک سمت کلیدی در پنتاگون خبر داد و گفت ۳۱ سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در واکنش به مقاله ایران‌اینترنشنال درباره شبکه نفوذ ایران در آمریکا، از وزیر دفاع خواستند دسترسی امنیتی او را لغو کند.

پیش از این، رییس کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکا و رییس کمیته فرعی اطلاعات نظامی این مجلس در نامه‌ای به وزیر دفاع ایالات‌متحده، حضور طباطبایی در سمت رییس دفتر معاون وزیر دفاع آمریکا را به دلیل رابطه نزدیک او با جمهوری اسلامی بسیار هشداردهنده خواندند.

نشریه دی ولت آلمان نیز رو هفتم به مقاله ایران‌اینترنشنال درباره شبکه نفوذ ایران در دولت و مراکز تصمیم‌گیری‌ آمریکا پرداخت و نوشت که ردی از شبکه‌سازی تهران به برلین هم منتهی می‌شود.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا تحقیقات خود درباره نفوذ دستگاه‌‌های جاسوسی تهران در دولت بایدن را آغاز کرده است.

نشریه آتلانتیک نیز روز هفتم مهرماه نوشت دفاع برخی صاحبنظران از اعضای این شبکه و تقلیل دادن فعالیت‌های آنها به تلاش برای برقراری فرایند گفت‌وگو، اتهام‌های جدی وارد بر آنها را کم نمی‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها