واشینگتن فری بیکن از آغاز تحقیقات کمیته خدمات مسلح سنا درباره استخدام آرین طباطبایی در یک سمت کلیدی در پنتاگون خبر داد و گفت ۳۱ سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در واکنش به مقاله ایران‌اینترنشنال درباره شبکه نفوذ ایران در آمریکا، از وزیر دفاع خواستند دسترسی امنیتی او را لغو کند.

به این ترتیب تحقیق و تفحص هر دو صحن کنگره آمریکا درباره چگونگی استخدام آرین طباطبایی در دولت بایدن به جریان افتاده است. پیش‌تر نیز کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان تحقیقات خود را در این مورد آغاز کرد.

این ۳۱ سناتور در نامه به وزیر دفاع آمریکا ادامه فعالیت آرین طباطبایی در سمتی حساس در پنتاگون را با وجود اتهام حضور او در عملیات اطلاعاتی حکومت ایران، غیرقابل درک خواندند.

گزارش منتشر شده در ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد سه تن از دستیاران رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران در دولت جو بایدن، رابطه‌ای «نزدیک» و «نامتعارف» با حکومت جمهوری اسلامی داشته‌اند.

این گزارش تحقیقی بر پایه هزاران ایمیلی است که بین دیپلمات‌های ایرانی و اعضای این شبکه رد و بدل شده است.

در این گزارش علاوه بر آرین طباطبایی به نام علی واعظ و دینا اسفندیاری به عنوان عضو شبکه تحت هدایت وزارت خارجه ایران اشاره شده است و اسنادی از مرادوات آنها با دیپلما‌ت‌های جمهوری اسلامی افشا شده است.

در حالی که پنتاگون روز سه‌شنبه چهارم مهر از فرایند استخدام آرین طباطبایی دفاع کرده بود، کریس مایر، دستیار وزیر دفاع، روز پنج‌شنبه ششم مهرماه در اظهاراتی متفاوت در نشست توضیحی کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت پنتاگون دارد بررسی می‌کند که آیا همه قوانین و خط و مشی‌ها در روند استخدام طباطبایی رعایت شده یا نه.

نامه سناتورها به وزیر دفاع خاطرنشان کرده که واکنش اولیه پنتاگون در دفاع از آرین طباطبایی نشان می‌دهد که وزارت دفاع ممکن است در حال لاپوشانی یک اشتباه امنیتی باشد. این سناتورها تاکید کردند نگرانی‌ها درباره آرین طباطبایی چیز جدیدی نبوده است.

سناتورهای جمهوری‌خواه اطلاعات افشا شده را نشانگر این احتمال دانستند که روابط آرین طباطبایی با جمهوری اسلامی ممکن است فراتر از موارد مورد انتقاد کنونی باشد.

این نامه از پنتاگون خواست اطلاعات مربوط به بررسی سوابق آرین طباطبایی را ارائه کرده و مشخص کند که آیا قبل از انتشار گزارش سمافور و ایران‌اینترنشنال، آیا از تماس‌های او با مقام‌های جمهوری اسلامی خبر داشته است یا نه.

این سناتورها همچنین از پنتاگون خواستند توضیح دهد آیا آرین طباطبایی در فرم‌های امنیتی استخدام در پنتاگون، اطلاعات مربوط به مکاتباتش با مقا‌م‌های ایران را ارائه کرده یا نه.

از سوی دیگر، جانی ارنست، سناتور جمهوری‌خواه، در اشاره به اطلاعات مقاله ایران‌اینترنشنال درباره شبکه نفوذ جمهوری اسلامی در آمریکا گفت از آنجا که آرین طباطبایی در زمان فعالیتش در وزارت خارجه آمریکا، روابط خود را با رژیم ایران فاش نکرده، باید دسترسی امنیتی او به حالت تعلیق درآید.

جانی ارنست در نشست سنا برای تایید صلاحیت درک شالت، مشاور وزارت خارجه آمریکا، برای انتقالش به پنتاگون، او را درباره همکاری‌ با آرین طباطبایی مورد پرسش قرار داد.

او گفت از اینکه دولت بایدن همچنان با استراتژی سازش با جمهوری اسلامی، زندگی شهروندان آمریکایی بیشتری را در معرض خطر قرار می‌دهد، بسیار نگران است. این رویکرد دولت بایدن ایران را در تجاوزگری گستاخ‌تر کرده است.

سناتور ارنست از مشاور وزیر خارجه آمریکا پرسید با توجه اینکه قرار است با انتقال به سمت جدید خود در پنتاگون بر آرین طباطبایی که هم‌اکنون رییس دفتر دستیار وزیر دفاع است، نظارت داشته باشد، آیا عاقلانه است فردی مانند آرین طباطبایی در چنین سمت حساسی حضور داشته باشد.

طباطبایی اکنون رییس دفتر معاون وزیر دفاع آمریکا در امور عملیات‌ ویژه است. تحقیقات ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که از زمان تماس آرین طباطبایی با یکی از مقام‌های ارشد ایرانی تا انتصاب او در وزارت امور خارجه تنها یک دوره شش سال و هفت ماهه وجود داشته است.

رابرت مالی، آرین طباطبایی را در سال ۱۳۹۹ به تیم خود در وزارت خارجه آمریکا آورد تا به مذاکرات با ایران کمک کند.

آرین طباطبایی در ایمیلی به تاریخ ۶ تیر ۱۳۹۳ (۲۷ ژوئن ۲۰۱۴) به مصطفی زهرانی، مدیرکل سابق امور راهبردی وزارت خارجه ایران و مشاور محمدجواد ظریف اطلاع داد که با شاهزاده سعودی، ترکی بن‌ فیصل، سفیر سابق عربستان سعودی در آمریکا، در ترکیه ملاقات کرده و ترکی‌ بن‌ فیصل از او برای سفر به عربستان دعوت کرده و به همکاری علاقه نشان داده است. طباطبایی در ادامه پرسید: «مايلم نظر شما را بدانم كه آيا چنین كارى جالب است برای‌تان؟»

او همچنین اشاره کرد که دانشگاه بن گوریون در اسرائیل، او را به یک کارگاه آموزشی در مورد کنترل تسلیحات و برنامه هسته‌ای ایران دعوت کرده است. آرین طباطبایی پرسید: «خواستم نظر شما را هم بپرسم و ببينم اگر شما فكر می‌كنيد دعوت را بپذيرم و بروم.»

آرین طباطبایی از زمان انتشار گزارش ایران اینترنشنال، واکنشی به آن نشان نداده است.

گزارش ایران‌اینترنشنال و نشریه آمریکایی سمافور درباره عملیات نفوذ جمهوری اسلامی در دولت و مراکز تصمیم‌گیری‌های کلان در ایالات متحده آمریکا خشم و عصبانیت نمایندگان کنگره این کشور را در پی داشته است.

پیش‌تر رییس کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکا و رییس کمیته فرعی اطلاعات نظامی این مجلس در نامه‌ به وزیر دفاع ایالات‌متحده حضور آرین طباطبایی در سمت رییس دفتر معاون وزیر دفاع آمریکا را به دلیل رابطه نزدیک او با جمهوری اسلامی و عضویتش در طرح کارشناسان ایران بسیار هشداردهنده خواندند.

این دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا از لوید آستین، وزیر دفاع، خواستند تا ۱۱ مهر به پرسش‌هایی از جمله چگونگی تایید صلاحیت و ارائه دسترسی امنیتی به آرین طباطبایی و آگاهی احتمالی پنتاگون از ارتباطات او با حکومت ایران توضیح دهد.

مت میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در فرآیند تحقیقات ایران اینترنشنال پیش از انتشار گزارش درباره این ایمیل‌ها و مراودات بین آرین طباطبایی و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی گفته بود که دولت بایدن، آرین طباطبایی را «به خاطر تخصص او در مسائل هسته‌ای و سایر مسائل سیاست خارجی» برای ایفای نقش‌های مختلف در دولت ایالات متحده منصوب کرده و آنها «به خدمات او افتخار می‌کنند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
۲۴
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.