ورزشگاه جدید تهران؛ در کنار قبر خمینی با سالن ۲۲هزار نفره به‌یاد ۲۲بهمن

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۹

رسانه‌های ایران از جلسه‌ای خبر داده‌اند که امروز برای ساخت ورزشگاه جدیدی در تهران در نهاد ریاست جمهوری تشکیل شده است. در این جلسه کیومرث هاشمی، وزیر ورزش از موافقت رئیسی با پیشنهاد حسن خمینی برای ساخت ورزشگاه جدید تهران در جنوب تهران و کنار حرم خمینی خبر داده است.

فارس نوشته که در این جلسه محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس جمهور گفته است: «جای یک کار بزرگ در حوزه ورزش در کارنامه این دولت و دولت‌های پس از انقلاب خالی بود و قصد داریم با توجه به ضرورت اجتماعی و نیاز حوزه ورزش، این کار را با ساخت یک استادیوم بزرگ انجام بدهیم. تهران نیاز به یک ورزشگاه فاخر دارد. در نشست اخیر رئیس جمهور با ورزشکاران نیز قرار شد این موضوع به سرعت انجام شود.»

او اشاره کرده است که پیشنهادهای مختلفی برای جانمایی این مجموعه ورزشی پیشنهاد شده است، اما «با توجه به پیشنهادات تولیت «آستان امام خمینی» قرار شد مجموعه در این منطقه ساخته شود. قرار نیست صرفا یک ورزشگاه باشد بلکه به صورت یک مجموعه کامل ورزشی خواهد بود.»

استاندار پیشین تهران درحالی خبر داده که برای ساخت یک مجموعه ورزشی در ۳۰۰ هکتار از زمین‌های اطراف قبر خمینی در جنوب تهران با چند مجموعه بزرگ برای ساخت این ورزشگاه رایزنی شده است که تاکنون درباره بررسی‌ها و مجوزهای مختلفی که برای ساخت یک مجموعه ورزشی وجود داشته باشد، هیچ اطلاعاتی منتشر نشده است.

پیش از این مصطفی آجرلو، مدیرعامل پیشین استقلال از پروژه ساخت استادیوم برای استقلال تهران در زمین‌های شهر آفتاب خبر داده بود و مدعی شده بود سرمایه‌گذار خارجی هم برای ساخت آن پیدا کرده است.

از سوی دیگر و به نوشته ایرنا؛ کیومرث هاشمی، وزیر ورزش هم در این جلسه گفت: «در دولت قبل به رغم اینکه حاج حسن خمینی پیگیر ساخت مجموعه‌های ورزشی در شهر آفتاب بود ولی رئیس جمهور وقت موافقت نکرد اما رئیس جمهوری در بین ورزشکاران موضوع ساخت یک مجموعه ورزشی فاخر را مطرح و دستورات لازم را هم ابلاغ کردند. مجموعه شهر آفتاب ظرفیت بسیار کاملی است که زمین‌ امکان ساخت مجموعه ورزشی برای ۵۰ رشته را پاسخگو است.»

به گفته هاشمی «سالن ۲۲ هزار نفری به نماد ۲۲ بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در این مجموعه ساخته می‌شود. در جهان سالن‌هایی با ظرفیت ۲۲ هزار نفر بسیار کم است.»

از سوی دیگر،‌ منصوری گفته که مخبر، معاون اول رییس جمهوری شخصا پیگیر ساخت این ورزشگاه است: «قطعا ساخت کامل آن به ۲ سال باقی مانده دولت قد نمی‌دهد اما ممکن است بخش‌هایی از مجموعه مثل سالن ورزشی در همین ۲ سال احداث شود.»

هاشمی گفته «همچنین اتوبان‌هایی که در اطراف این مجموعه است در کنار زمین‌هایی که معارض ندارند ویژگی‌های خاصی به این منطقه داده است. چرا که زمین‌های اطراف آن هم جز منابع طبیعی بوده و مشکلی برای تملک وجود ندارد.»

در این جلسه علاوه بر منصوری و کیومرث هاشمی، حسین اوجاقی، رئیس سازمان ورزش شهرداری و انصاری، سرپرست قبر خمینی حضور داشتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

شنیداری

پادکست‌ها