یونیسف: مدیترانه به گورستانی برای کودکان و آرزوهایشان بدل شده است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۹

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) با انتقاد از سیاست‌های مهاجرتی جامعه بین‌‎المللی در مدیترانه اعلام کرد این منطقه به گورستانی برای کودکان و آرزوهایشان تبدیل شده است.

رجینا دی دومینیسیس، مدیر منطقه‌ای یونیسف برای اروپا و آسیای مرکزی روز جمعه هفتم مهرماه در مصاحبه‌ای مطبوعاتی در دفتر سازمان ملل در ژنو سوییس گفت نتیجه نبود همکاری و رهبری سیاسی در زمینه سیاست‌های مهاجرتی، تراژدی برای کودکان است.

او افزود تعداد پناهجویان کودک و بزرگسال کشته‌شده در دریای مدیترانه در تابستان امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، سه برابر شده است.

این در حالی است که آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد هفتم مهرماه اعلام کرد حدود ۱۸۶ هزار مهاجر و پناهنده در سال جاری میلادی وارد جنوب اروپا شده‌اند که اکثریت قریب به اتفاق آنان در ایتالیا هستند. در همین مدت دو هزار و ۷۷۸ مورد مرگ نیز ثبت شده است.

این آمار در مقایسه با آمار کشته و مفقود‌شدگان دریای مدیترانه در مدت مشابه سال ۲۰۲۲ که هزار و ۶۸۰ نفر بود، افزایش قابل توجهی یافته است.

به گفته دی دومینیسیس، سفرهای دریایی پناهجویان در مدیترانه غالبا از طریق قایق‌هایی ناایمن انجام می‌شود که اساسا برای حرکت در آب‌وهوای نامساعد منطقه کارایی ندارند.

مدیر منطقه‌ای یونیسف اما تاکید کرد مرگ گسترده کودکان در مدیترانه تنها به استفاده از قایق‌های ناایمن برنمی‌گردد، بلکه سیاست‌های مهاجرتی اتخاذشده از سوی جامعه بین‌المللی نیز در این فاجعه تاثیرگذار است.

دی دومینیسیس اعلام کرد امسال ۱۱ هزار و ۶۰۰ کودک بدون والدین یا قیم قانونی خود از طریق دریای مدیترانه وارد ایتالیا شده‌اند که این رقم نشان‌دهنده افزایشی ۶۰ درصدی در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل است.

او همچنین تصمیم اتحادیه اروپا را برای بازنگری در سیاست‌های مهاجرتی خود، فرصتی برای در نظر گرفتن حقوق کودکان و حفاظت از آن‌ها دانست.

یونیسف ۲۳ تیر ۱۴۰۲ نیز اعلام کرده بود که دست‌کم ۲۸۹ کودک در سال جاری میلادی هنگام تلاش برای عبور از دریای مدیترانه از شمال آفریقا جان خود را از دست داده یا ناپدید شده‌اند. این سازمان گفت این رقم به احتمال زیاد بالاتر است، چرا که بسیاری از کشتی‌های غرق‌شده ثبت نشده بودند.

سواحل جنوبی ایتالیا با نزدیک‌ترین فاصله از سواحل شرقی دریای مدیترانه، مقصد شمار زیادی از مهاجران غیرقانونی در سال‌های گذشته بوده است.

طبق گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، تاخیر در امدادرسانی به پناهجویان از سوی دولت‌های اروپایی باعث بروز حوادثی مرگ‌بار در مسیر مدیترانه مرکزی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

رخنه حماس
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.