آغاز سفر رسمی بشار اسد به چین به منظور گفت‌وگو درباره نقش پکن در بازسازی سوریه

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

بشار اسد، رییس حکومت سوریه، امروز پنج‌شنبه ۳۰ شهریور سفر رسمی خود را به چین آغاز کرد. او قرار است دو روز دیگر در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی هانگژو شرکت و طی دیدارهایی رسمی، درباره نقش چین در فرایند بازسازی سوریه گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری سانا وابسته به حکومت سوریه، هواپیمای حامل بشار اسد و همسرش اسما اسد، در فرودگاه بین‎‌المللی هانگژو به زمین نشست و آن‌ها از سوی وانگ ونتائو، وزیر بازرگانی چین و گونگ شی وی، سفیر چین در سوریه مورد استقبال قرار گرفتند.

اسد قرار است در در هانگژو با شی جین پینگ، رییس‌جمهوری چین دیدار کند. او سپس عازم پکن، پایتخت چین خواهد شد.

این اولین سفر اسد به این کشور آسیایی پس از شروع جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ است.

اسد پیش از این یک بار دیگر در سال ۲۰۰۴ برای دیدار با هو جینتائو، رییس‌جمهوری وقت چین به این کشور سفر کرده بود.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین درباره این سفر گفت روابط پکن و دمشق بر «دوستی سنتی و عمیقی» بنا شده است و تاکید کرد سفر اسد به چین روابط دو کشور را وارد «سطح جدیدی» خواهد کرد.

به گزارش فایننشال تایمز، نقش چین در فرآیند بازسازی سوریه یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای رهبران دو کشور خواهد بود.

این در حالی است که تحلیل‌گران معتقدند با توجه به کند شدن رشد اقتصادی چین و تحریم‌های سنگین موجود علیه حکومت اسد، شرکت‌های چینی تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری در امر بازسازی سوریه ندارند.

الساندرو آردویینو، تحلیل‌گر وابسته به کینگز کالج لندن معتقد است نظر به اینکه چین از نظر اقتصادی به واردات نفت و گاز از خاورمیانه وابسته است، افزایش نفوذ پکن در خاورمیانه اولویت فعلی شی جین پینگ در تعامل با این منطقه محسوب می‌شود.

شش ماه پیش پکن موفق شد با ایفای نقش میانجی‌ میان تهران و ریاض، شرایط را برای از سرگیری روابط دیپلماتیک بین این دو کشور پس از هفت سال فراهم کند.

چین در کنار روسیه و جمهوری اسلامی از حامیان اصلی حکومت سوریه در جریان جنگ داخلی ۱۲ ساله این کشور بوده و بارها قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه حکومت اسد را وتو کرده است.

تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار نفر در جریان جنگ داخلی سوریه جان خود را از دست داده‌اند و میلیون‌ها نفر نیز در پی این بحران آواره شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها