محمد بن سلمان: اسرائیل و عربستان سعودی روز به روز به عادی‌سازی روابط نزدیک‌تر می‌شوند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس‌نیوز گفت که ریاض و تل‌آویو روز به روز بیشتر به عادی‌سازی روابط نزدیک می‌شوند.

او در عین حال تاکید کرد یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در مذاکرات عادی‌سازی روابط بین دو کشور، مساله فلسطین است که باید آن را حل کرد.

اسرائیل در طول سال‌های اخیر توانسته است با استفاده از نگرانی‌های کشورهای عربی منطقه در مورد سیاست‌های خصمانه جمهوری اسلامی، روابط خود را با تعدادی از این کشورها عادی‌سازی کند.

تل‌آویو ابتدا در سپتامبر ۲۰۲۰ در چارچوب «پیمان ابراهیم» با دو کشور امارات متحده عربی و بحرین روابط عادی سیاسی و دیپلماتیک برقرار کرد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری سابق آمریکا، در پیشبرد مذاکرات و امضای قرارداد میان این سه کشور نقشی کلیدی ایفا کرد.

اسرائیل سپس در اکتبر ۲۰۲۰ با مراکش و در دسامبر ۲۰۲۲ با سودان پیمان عادی‌سازی روابط امضا کرد.

اظهارات بن سلمان تنها ساعاتی پس از دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا در حاشیه هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک مطرح شد.

نتانیاهو در این دیدار بر مقابله با «ایران و سایر نیروهایی که می‌خواهند جلوی آینده روشن منطقه را بگیرند»، تاکید کرد و گفت: «ما می‌توانیم صلح تاریخی بین اسرائیل و عربستان سعودی ایجاد کنیم.»

بایدن نیز در این دیدار اعلام کرد که تعهد کشورش به اسرائیل «آهنین» است.

دولت بایدن می‌کوشد با ایفای نقشی فعال، زمینه به ثمر رسیدن مذاکرات میان ریاض و تل‌آویو و برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را فراهم آورد.

به گفته ناظران، بایدن قصد دارد از این موضوع به‌عنوان دستاورد سیاست خارجی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا استفاده کند.

این در حالی است که ابراهیم رییسی روز ۲۹ شهریور گفت که تهران با هر گونه عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای منطقه مخالف است.

او در کنفرانسی خبری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل به خبرنگاران اعلام کرد که عادی‌سازی روابط کشورهای منطقه با اسرائیل، «خنجری بر پشت فلسطینی‌ها» است و در عین‌ حال امنیت اسرائیل را تامین نخواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها