ایلان ماسک: دسترسی به اکس ممکن است برای همه پولی شود

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌اکس و تسلا که اختیار شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) را در دست گرفته است، خبر داد که ممکن است این شبکه اجتماعی برای همه کاربران پولی شود؛ به این معنا که همه برای دسترسی به محتوای این پلتفرم مجبور شوند حق عضویت بپردازند.

ماسک در نشست با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که به صورت زنده پخش شد، گفت که سیستم پرداخت حق اشتراک تنها شیوه مقابله با بات‌ها و حساب‌های جعلی است.

مدیر تسلا و اسپیس‌اکس تاکید کرد این پلتفرم به همین دلیل در نظر دارد در آینده از همه کاربران خود «حق اشتراک اندکی» دریافت کند.

مشخص نیست طرح چنین موضوعی صرفا در حد بیان یک ایده اولیه است یا برنامه‌ریزی ویژه‌ای در پی آن وجود دارد.

وب‌سایت اکس هنوز جزییاتی درباره احتمال اجرای این طرح منتشر نکرده است.

در ماه‌های گذشته ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی بارها از سیستم پرداخت حق اشتراک که در حال حاضر به ازای دریافت نشان تایید و برخی امکانات دیگر صورت می‌گیرد دفاع کرده است.

او این ساز و کار را که پیش از این «توییتر بلو» و حالا «اکس پریمیوم» نامیده می‌شود برای مقابله با حساب‌های جعلی در این شبکه اجتماعی ضروری می‌داند.

داشتن این اشتراک به کاربران این شبکه اجتماعی امکان می‌دهد به ویژگی‌های بیشتری مانند نوشتن متن‌های طولانی‌تر یا ویرایش محتوا دسترسی داشته باشند. همچنین محتوای منتشر شده به وسیله مشترکان پولی بیش از دیگر کاربران (عادی) نمایش داده می‌شود.

با وجود این به نظر می‌رسد این استراتژی فارغ از درآمدزایی نتوانسته است فضای مطلوبی در زمینه مبارزه با بات‌ها ایجاد کند و خروجی مناسبی داشته باشد.

ایلان ماسک باور داشت هزینه تقریبا رایگان ایجاد بات و حساب جعلی در توییتر سابق باعث گسترش این گونه حساب‌ها در این شبکه اجتماعی شده است و دریافت حق اشتراک در ازای ارائه برخی خدمات خاص، باعث افزایش هزینه سازندگان بات‌ها و در نتیجه کاهش تعداد آن‌ها خواهد شد.

در حال حاضر اشتراک اکس پریمیوم در ایالات متحده ماهانه هشت دلار و در بریتانیا ماهانه پنج-شش پوند است. حالا اما به گفته ماسک، برخی اشتراک‌های ارزان‌قیمت‌تر دیگری نیز قرار است به شبکه اجتماعی اکس اضافه شوند.

پولی کردن کامل دسترسی به محتوای اکس خطر ریزش کاربران آن را به دنبال دارد و اعمال چنین تغییر بزرگی ممکن است به خروج آن‌ها و در نتیجه به کاهش درآمد این شرکت منجر شود.

در حال حاضر منبع اصلی درآمدهای اکس، تبلیغ‌دهندگان در این شبکه اجتماعی هستند و ریزش کاربران به کاهش جریان نقدینگی آن منجر خواهد شد.

در گفت‌وگوی ماسک با نتانیاهو اما به موضوعات دیگری مانند یهودی‌ستیزی نیز پرداخته شد.

مالک اکس در این جلسه تاکید کرد او «مخالف یهودی‌ستیزی» است.

نخست وزیر اسرائیل نیز در این گفت‌وگو از او درخواست کرد تا تعادل بین آزادی بیان و نظارت بر محتوا را با وجود همه چالش‌های آن به درستی برقرار کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها