علی خامنه‌ای: برنامه آمریکا ایجاد بحران در ایران است؛ شتر در خواب بیند پنبه دانه

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با بیان اینکه «آمریکا در این کشور مجموعه‌ای با اسم گروه بحران درست کرده»، گفت: «آن‌ها می‌خواهند با اختلافات قومی، تفاوت‌های مذهبی و مساله جنسیت و زن، بحران‌سازی کنند. این برنامه آمریکاست و شتر در خواب بیند پنبه دانه!»

خامنه‌ای در سخنرانی روز دوشنبه ۲۰ شهریور خود در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی و آغاز جنبش «زن، زندگی، آزادی»، کشورهای غربی که آنان را «دشمن» خواند، تهدید به مقابله‌ جدی کرد.

رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با گروهی دست‌چین شده از استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی، بدون اشاره به فجایع جمعه‌های خونین زاهدان و خاش در روزهای هشتم مهر و ۱۳ آبان ۱۴۰۱ که به کشته‌شدن بیش از ۱۰۰ نفر انجامید، «اختلافات قومی» را از موضوعاتی خواند که «دشمن برای بحران‌سازی» آنها را «تحریک می‌کند».

پیش از این پایگاه خبری حال‌وش که اخبار مرتبط با سیستان‌وبلوچستان را پوشش می‌دهد از تلاش دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی برای دادن «وعده‌های توخالی» به خانواده‌های کشته‌شدگان «جمعه‌های خونین» زاهدان و خاش خبر داد و اعلام کرد احتمالا علی خامنه‌ای با برخی از این خانواده‌ها دیدار خواهد کرد.

این دیدار اما در حالی انجام شد که نماینده خاش در مجلس شورای اسلامی، ساعاتی پیش از برگزار شدن آن، از به تعویق افتادنش به دلیل شیوع بیماری کرونا خبر داده بود.

اسماعیل حسین‌زهی گفته بود رهبر جمهوری اسلامی قرار است با خانواده کشته‌شدگان جمعه خونین زاهدان دیدار کند و «با دستور ایشان جان‌باختگان این حادثه به عنوان شهید محسوب شدند».

خامنه‌ای اما در این دیدار تاکید کرد که «آنها ("دشمنان") با فکر و مطالعه به این نتیجه رسیدند که در ایران چند نقطه بحران‌ساز اختلافات قومی، تفاوت‌های مذهبی و مساله جنسیت و زن وجود دارد» و باید «این‌ها را برای بحران‌سازی تحریک کرد».

او همچنین گفت: «دولت آمریکا در این کشور مجموعه‌ای با اسم گروه بحران درست کرده است؛ با ماموریت بحران‌سازی در کشورها از جمله ایران. دشمن در دشمنی و نقشه‌کشی خودش جدی است و ما هم در مقابله با دشمن به شدت جدی هستیم.»

رهبر جمهوری اسلامی اما در سخنرانی ۲۰ شهریور خود گفت که «دشمن وحدت و امنیت ملی را هدف قرار گرفته است».

خامنه‌ای‌ در تعریف وحدت نیز گفت: «یعنی آنجایی که پای منافع ملت در میان هست اختلافات مذهبی، اختلافات سیاسی، اختلافات گروهی، اختلافات قومی باید کنار گذاشته بشود.»

این سخنان در آستانه سالگرد خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی مطرح شد.

در روزهای گذشته شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله مصطفی محامی، نماینده خامنه‌ای در استان سیستان و بلوچستان و محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، در دیدار با سران طوایف بلوچ تلاش کردند آنان را راضی به حضور در این دیدار کنند.

در همین حال از شامگاه پنج‌شنبه ۱۶ شهریور ماه، کنشگران و فعالان فضای مجازی در اعتراض به تدارکات ملاقات مردم بلوچستان با خامنه‌ای، توییت‌هایی را با هشتگ «نه به دیدار با دیکتاتور» منتشر کردند.

همچنین سایت حال‌وش خبر داد که جوانان بلوچ در زاهدان در اعتراض به اعزام برخی افراد نه چندان مطرح بلوچستان برای شرکت در جلسه دیدار با خامنه‌ای در تهران، اقدام به شعارنویسی کردند.

رهبر جمهوری اسلامی اما در سخنان خود اعلام کرد که «در سیستان و بلوچستان خیلی خدمت شده و کار خیلی شده» است.

او گفت که اگر مصوبات مربوط به سفرش به سیستان و بلوچستان در دهه ۸۰ اجرا می‌شد «امروز چهره‌ استان فرق می‌کرد» اما از طرف بعضی دولت‌ها «تنبلی و بی‌توجهی» شد.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنان خود به کشتار مردم زاهدان در جمعه خونین و سرکوب مردم دیگر نقاط این استان اشاره نکرد.

مردم زاهدان و دیگر شهرهای استان سیستان و بلوچستان در یک سال گذشته پس از نمازهای جمعه راهپیمایی کرده و شعارهایی علیه علی خامنه‌ای سر داده‌اند.

در یک سال گذشته تعدادی از روحانیون اهل سنت و نزدیکان مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، سرشناس‌ترین روحانی اهل سنت بازداشت شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چند چند
خبرها
تیتر اول

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.