همراهان بیماران دربه‌در خیابان؛ در بیمارستان قلب به همراهان آب پاشیدند و بیرونشان کردند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰

روزنامه اینترنتی فراز‌دیلی خبر داد که کارکنان بیمارستان قلب تهران همراهان بیماران را از حیاط و دیگر مراکز بیمارستان بیرون کرده و روی آنان آب پاشیده‌اند.

این سایت نوشت که بر اساس گزارش حاضران، در حیاط بیمارستان قلب تهران بر همراهان بیماران آب پاشیده شده و حتی آنان را از نمازخانه بیمارستان نیز بیرون کرده‌اند و به ایشان گفته شده: «اینجا جای عبادت است نه استراحت.»

بر اساس این گزارش، این ماجرا قبل از شکل‌گیری درگیری میان مردم معترض و پلیس با دستور رییس بیمارستان فیصله پیدا کرده است.

پیش از این گزارش‌های مختلفی درباره چادرخوابی، ماشین‌خوابی و کارتن‌خوابی همراهان بیماران در خیابان‌های اطراف بیمارستان‌های تخصصی و فوق‌تخصصی تهران و به خصوص بیمارستان‌های کودکان منتشر شده است.

همراهان بیماران از شهرهای مختلف به تهران سفر می‌کنند و به دلیل نبود مکانی برای اسکان، در حیاط یا اطراف بیمارستان‌ها به طور موقت در ماشین یا چادر ساکن می‌شوند.

فراز دیلی یادآوری کرده است هزینه اجاره خانه، هتل و حتی مسافرخانه در تهران سرسام‌آور شده و به همین دلیل وقتی بیماری بستری می‌شود، یافتن شرایط اسکان برای همراهان او بسیار سخت شده است.

این روزنامه نوشت که در اطراف بیمارستان تخصصی کودکان و بیمارستان مفید تهران همواره خانواده‌هایی چادر زده‌اند که جایی برای اسکان ندارند و برخی از آنها چند ماه را در ماشین سپری می‌کنند.

یکی از مشکلاتی که باعث حضور بیماران مختلف در تهران می‌شود، تمرکز بیمارستان‌ها در پایتخت است.

طبق آمار موجود، از ۱۵۵ هزار تخت بیمارستانی حدود ۱۷ درصد آن‌ها در تهران است. فاصله تهران با دیگر استان‌ها بسیار زیاد است و پس از تهران، فارس با ۷/۴ درصد و اصفهان با ۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

پایین‌ترین آمار بیمارستان‌های کشور نیز مربوط به استان‌های خراسان شمالی با ۱/۱ درصد، چهارمحال و بختیاری با یک درصد و کهگیلویه و بویراحمد با ۰/۹ درصد است.

شهرداری تهران در سال‌های گذشته اعلام کرده بود مکان‌هایی را برای اسکان همراهان بیماران با نام «همراه‌سرا» فراهم کرده است. با وجود این روزنامه قدس در گزارشی نوشته بود که فقط یک نفر از همراهان بیمار می‌تواند در این مکان‌ها اقامت کند.

از سوی دیگر اما در سال‌های گذشته گزارش‌هایی درباره قطع بودجه «همراه‌سراها» منتشر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها