روسیه بامداد یکشنبه با پهپادهای شاهد ساخت ایران به پایتخت اوکراین حمله کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

مقام‌های اوکراینی از حمله پهپادی روسیه به کی‌یف در بامداد یکشنبه ۱۹ شهریور خبر داده و گفتند نیروی هوایی اوکراین توانسته ۲۶ پهپاد تهاجمی شاهد ساخت ایران را منهدم و سرنگون کند.

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که ۲۶ پهپاد از ۳۳ پهپاد پرتاب شده از سوی روسیه را منهدم کرده است که همگی پایتخت اوکراین و منطقه اطراف آن را هدف قرار داده بودند.

رویترز در گزارشی، نوشت که انفجارهای بامداد یکشنبه در پایتخت اوکراین و مناطق اطراف آن به مدت حدود دو ساعت طنین‌انداز شد و در چندین منطقه شهر برخی ساختمان‌ها فرو ریخت، اما کسی در این حملات کشته نشد.

شاهدان رویترز دست‌کم از وقوع پنج انفجار در سراسر کی‌یف خبر داده و گفتند آسمان شب با انفجارهای پدافند هوایی درگیر با پهپادها، روشن و یک ستون دود از بین ساختمان‌ها بلند شده بود.

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف نیز گفت که قطعات پهپادهای سرنگون‌شده در پنج منطقه مختلف سقوط کرده، اما در این حملات تنها یک نفر مجروح شده است.

بر اساس گزارش‌ها، یک تاسیسات زیربنایی نامشخص و هشت ساختمان مسکونی در نتیجه این حملات شبانه آسیب دیده‌اند.

روسیه در مورد این حملات تاکنون واکنشی نشان نداده، اما این کشور پیش‌تر و در جریان تهاجم ۱۸ ماهه خود به اوکراین، حملات هوایی منظمی را به مراکز جمعیتی این کشور و در نقاطی دور از خط مقدم جنگ انجام داده است.

مقام‌های اوکراینی اعلام کردند که حمله روسیه به شهر کوستیانتینیوکا در شرق این کشور در روز چهارشنبه، ۱۷ نفر را کشته است.

حملات جدید روسیه با استفاده از پهپادهای شاهد در حالی‌ست که ارتش اوکراین و شماری از مقام‌های آمریکایی پیش‌تر بارها درباره حمایت نظامی جمهوری اسلامی از روسیه و تحویل پهپاد برای حمله به خاک اوکراین هشدار داده بودند.

بامداد روز ۱۲ شهریور نیز نیروی هوایی اوکراین خبر داد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور، ۲۲ فروند از ۲۵ پهپاد شاهد ایرانی را که در حمله روسیه به بخش‌های جنوبی منطقه اودسا به کار گرفته شده بود، سرنگون کرده است.

به گفته طرف اوکراینی، بسیاری از این حملات از پایگاه‌های نظامی شبه‌جزیره کریمه و با استفاده از پهپادهای ایرانی «شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶» انجام می‌شود.

اواخر خرداد امسال جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت جمهوری اسلامی به مسکو تجهیزات لازم را برای ساخت کارخانه پهپاد ارائه کرده و روسیه می‌تواند اوایل سال آینده میلادی پهپاد ایرانی تولید کند.

او همچنین با اشاره به اینکه حمایت نظامی ایران و روسیه از یکدیگر از هر دو طرف جریان دارد، یادآور شد ایران به دنبال دریافت میلیاردها دلار تجهیزات نظامی از روسیه از جمله بالگرد و رادار است.

آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، استرالیا و نیوزیلند تاکنون جمهوری‌اسلامی را به دلیل ارائه پهپاد به روسیه در جنگ اوکراین، هدف چندیدن دور تحریم قرار داده‌اند.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی کمک تسلیحاتی خود را به روسیه در جنگ اوکراین انکار می‌کنند.

از سوی دیگر، گزارش‌های مختلفی نیز درباره حضور مستشارهای نظامی ایران در کریمه برای آموزش کار با پهپاد به نیروهای روسیه در حمله به اوکراین و نیز تصمیم احتمالی جمهوری اسلامی برای ساخت خط تولید پهپاد در روسیه و نیز ارائه موشک بالستیک به مسکو حکایت دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نامی که رمز شد
خبرها
چند چند
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.