تشدید کنترل و افزایش گروه‌های بازرسی شهری در آستانه سالگرد مهسا؛ گزارش‌ها از جو امنیتی

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۸

گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، حاکی از ایجاد ایست بازرسی شبانه و افزایش حضور نیروهای امنیتی در سطح شهرها در آستانه سالگرد خیزش انقلابی ایرانیان در پی کشته شدن مهسا ژینا امینی و همچنین اتخاذ اقدامات امنیتی از جمله بالا بردن حفاظت از ساختمان‌های دولتی است.

بر اساس این گزارش‌ها، در هفته‌های اخیر و در آستانه اولین سالگرد خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، ایست بازرسی‌های متعددی در شهر تهران تشکیل شده است.

یکی از ویژگی‌های این ایست بازرسی‌ها ثابت نبودن مکان‌های آنها گزارش شده است.

همچنین بر اساس اطلاعات موجود، نهادهای حکومتی حفاظت از ساختمان‌های دولتی را افزایش داده و برای حفظ ساختمان‌های نهادهای دولتی به در آنها ورق جوش داده‌اند.

روایت‌ها و مشاهدات عینی مخاطبان ایران اینترنشنال نیز حاکی از حضور سنگین نیروهای پلیس و گشت‌های موتوری لباس شخصی است.

بر اساس این گزارش‌ها، در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی، حکومت با نصب بنرهای فراوان در نقاط اصلی شهرها و یادآوری مجازات سنگین برای برداشتن حجاب سعی در ایجاد رعب و وحشت و جلوگیری از وقوع هرگونه اعتراض دارد.

از ماه‌های پیش شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت کشور نشست‌های مختلفی را برای آمادگی برای مقابله با اعتراضات مردمی در سالگرد خیزش انقلابی برگزار کرده‌اند.

بازداشت خانواده دادخواهان و فعالین سیاسی و مدنی در هفته‌های گذشته از جمله دستور کارهای این نشست‌ها بوده است. از تعداد دقیق بازداشت‌شده‎‌ها، اتهامات آنها، محل نگهداری این افراد و نهاد بازداشت‌کننده خبر دقیقی در دست نیست و حکومت به شکل رسمی در این مورد اطلاع‌رسانی نمی‌کند.

با این حال، به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از ابتدای سال جاری تاکنون، دست‌کم ٧٠ عضو خانواده‌های دادخواه، از جمله ۹ کودک زیر ۱۸ سال را در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

همچنین بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی و آغاز خیزش انقلابی، تعدادی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سال گذشته را احضار کرده و از آن‌ها خواسته‌‌اند متعهد شوند در هفته پایانی شهریور از خانه خارج نخواهند شد.

نهادهای اطلاعاتی به این افراد اعلام کرده‌اند در صورت انجام «هر گونه تحرکی در فضای مجازی یا عمومی» در آستانه شهریور ماه بازداشت خواهند شد.

در هفته‌های اخیر همچنین حکم کمیته انظباطی تعدادی از دانشجویان که تعلیقی بوده اجرا و همزمان اخراج اساتید حامی دانشجویان و اعتراضات تشدیده شده است.

در سالگرد خیزش انقلابی مردم فراخوان‌های متعددی نیز برای اعتراض و اعتصاب منتشر شده است.

شاهزاده رضا پهلوی در بیانیه‌ای تصویری در آستانه سالروز قتل حکومتی مهسا ژینا امینی، از ایرانیان خواست تا متحد با هم، موج نوینی از انقلاب ملی را کلید بزنند. او «دفاع مشروع» را حق بدیهی شهروندان خواند و به دستگاه سرکوب درباره مسوولیت هر گونه خشونت‌ورزی علیه ملت ایران هشدار داد.

همچنین شش حزب سیاسی کرد با اعلام ٢۵ شهریور به‌عنوان «روز اعتصاب عمومی در سرتاسر کردستان»، تاکید کردند که در این روز همه مغازه‌ها، بازار و ادارات تعطیل خواهند بود.

به تازگی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ فراخوانی برای تجمع جهانی در روز ۲۵ شهریور منتشر کرد و از ایرانیان خارج از کشور خواست تا در نخستین سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی به خیابان‌های جهان بیایند.

پیش از آن نیز ۲۷ نهاد و گروه، برای برگزاری تجمع جهانی در این روز فراخوان دادند و از همگان خواستند تا در اولین سالگرد مهسا که نقطه شروع خیزش انقلابی بود و هم‌زمانی آن با سی‌وپنجمین سالگرد قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، «هم‌بسته و متحد، پژواک صدای مردم آزادی‌خواه و برابری‌طلب ایران در سراسر جهان باشند».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

حرف آخر با پوریا زراعتی
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها