واکنش‌ها به دستگیری دانیل خلیفه؛ متهم جاسوسی برای ایران، به زندان امنیتی‌تری منتقل می‌شود

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۸

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا از پلیس و مردم برای دستگیری دانیل عابد خلیفه قدردانی کرد. این سرباز بریتانیایی متهم به جاسوسی برای ایران، صبح شنبه بازداشت شد، اما بر اساس گزارش‌ها، قرار نیست به زندان «وندز ورث» که پیش‌تر از آن فرار کرده بود، بازگردانده شود.

ظهر روز شنبه ۱۸ شهریور، پلیس بریتانیا از دستگیری این زندانی فراری در ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی در محدوده چیزیک در غرب لندن خبر داد. با این حال جزییات بیشتری از عملیات بازداشت او ارائه نداد.

پیش از آن، پلیس از کشف سرنخ‌های جدیدی با تکیه بر گزارش‌های مردمی موثق خبر داده بود که نشان می‌داد خلیفه در چیزیک دیده شده است.

هرچند که نیروهای پلیس در روزهای گذشته تمامی بنادر و فرودگاه‌ها را با توجه به احتمال فرار او به خارج از کشور تحت نظر داشتند، اما خلیفه در نهایت در منطقه‌ای دستگیر شد که حدود پنج مایل با زندان وندز ورث فاصله داشت.

ریشی سوناک ظهر شنبه در سخنرانی خود، از بازداشت دانیل خلیفه ابراز خوشحالی کرد.

نخست‌وزیر بریتانیا که در اجلاس سران گروه ۲۰ در هند حضور دارد در سخنرانی خود از افسران پلیس و مردم به دلیل تلاش‌هایشان برای یافتن این زندانی فراری تمجید کرد.

او همچنین یادآوری کرد که وزارت دادگستری همچنان به تحقیق در زمینه چگونگی فرار خلیفه از زندان ادامه می‌دهد.

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، با دستگیری خلیفه، تمرکز نیروهای پلیس از جمله در بخش مبارزه با تروریسم، بر چگونگی فرار او از زندان خواهد بود.

عنصر کلیدی در تحقیق پلیس ضدتروریسم در این پرونده این است که آیا خلیفه برای فرار کمک‌هایی داشته است یا خیر.

در روزهای گذشته موضوع فرار خلیفه از زندان در روز چهارشنبه ۱۵ شهریور، توجه بسیاری از رسانه‌ها و اپوزیسیون بریتانیا را به خود جلب کرد و مقام‌های این کشور را هدف انتقادهای گسترده قرار داد.

ایوت کوپر، وزیر کشور در سایه بریتانیا روز شنبه ضمن تشکر از پلیس و نیروهای اطلاعاتی در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «اکنون به پاسخ‌هایی نیاز داریم تا بفهمیم که چگونه یک زندانی متهم به جرایم ترور و امنیت ملی توانسته به این شکل فرار کند؟»

گفته می‌شود او با بیرون رفتن از آشپزخانه زندان که در آن مشغول به کار بود، خود را به زیر یک خودروی ون تحویل غذا چسباند و توانست از زندان خارج شود و حدود یک ساعت بعد بود که مسوولان زندان و پلیس متوجه فرارش شدند.

همچنین ابهاماتی نیز درباره نگهداری خلیفه در وندز ورث که از نظر امنیتی یک زندان رده «بی» محسوب می‌شود وجود دارد.

بی‌بی‌سی روز جمعه به نقل از مارک رولی، از فرماندهان پلیس متروپولیتن لندن نوشت که حضور یک مظنون به ترور در چنین زندانی «عجیب» است.

دانیل عابد خلیفه به جرایم تروریستی و جاسوسی برای دشمن متهم شده است و قرار بود پاییز امسال دادگاهی برای بررسی این اتهامات برگزار شود.

او که در ماه مه از ارتش اخراج شد، متهم است که در سال ۲۰۲۱ و زمانی که در پادگانی در مرکز انگلستان مستقر بود، اطلاعاتی را به منظور آماده‌سازی یک حمله تروریستی، در اختیار «دشمن» قرار داده است.

خلیفه همچنین متهم به کار گذاشتن بمب‌های جعلی در یک پایگاه نظامی است و قرار بود به منظور رسیدگی به این اتهام‌ها، در پاییز امسال محاکمه شود.

خلیفه پس از بازداشت دوباره در صبح شنبه، در مقر پلیس است و گفته می شود که قرار نیست دوباره به زندان وندز ورث بازگردانده شود.

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، او احتمالا به زندانی با درجه امنیت بالاتر منتقل خواهد شد.

مطرح شدن نام ایران در پرونده این زندانی در حالی است که پیشتر روزنامه ساندی‌تایمز لندن در گزارشی از آشکار شدن شواهد تازه‌ در مورد نفوذ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بریتانیا خبر داده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.