آخرین آمار از قربانیان زلزله مرگبار مراکش؛ بیش از دو هزار نفر کشته و دو هزار تن زخمی شدند

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۸

آخرین آمارها از زلزله ویرانگر مراکش حاکی از آن است که این زمین‌لرزه تاکنون دست‌کم دو هزار و ۱۲ کشته و بیش از دو هزار و ۵۰ زخمی بر جای گذاشته است. ارتش و نیروهای امداد برای یافتن بازماندگان احتمالی در تلاش هستند و عملیات جستجو با پهپاد و بالگرد ادامه دارد.

تاکنون شماری از رهبران کشورهای جهان با زلزله‌زدگان ابراز هم‌دردی و برای ارسال کمک به مراکش اعلام آمادگی کرده‌اند.

حدود ساعت ۲۳ شامگاه جمعه (به وقت محلی)، زلزله‌ای با بزرگی ۶.۸ مراکش را لرزاند که مرکز آن در ۷۲ کیلومتری جنوب غربی شهر مراکش بود.

تلویزیون مراکش در جدیدترین آمار خود از قربانیان زلزله خبر داد که تاکنون دو هزار و ۱۲ نفر کشته و دو هزار و ۵۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

موسسه ملی ژئوفیزیک گزارش داد که این زمین‌لرزه، مرگبارترین و ویرانگرترین زلزله‌ای بوده که از سال ۱۹۶۰ تاکنون در مراکش احساس شده و پیش‌بینی کرد که آمار قربانیان می‌تواند در ساعات و روزهای بعدی افزایش پیدا کند.

گزارش‌ها از مناطق زلزله‌زده حاکی از آن است که تعداد زیادی روستا با خاک یکسان شده‌اند و دسترسی به مناطق زلزله‌زده به دلیل کوهستانی بودن آن، رانش زمین و همچنین آسیب دیدن جاده‌ها با مشکل و کندی مواجه است.

روز شنبه، رهبران بسیاری از کشورهای جهان با مراکش ابراز همدردی و برای کمک به این کشور اعلام آمادگی کردند.

الجزایر که از سال ۲۰۲۱ به دلیل تنش‌های سیاسی روابط خود را با مراکش قطع کرده است، خبر داد که حریم هوایی خود را برای پروازهای بشردوستانه و پزشکی باز خواهد کرد.

ترکیه هم که خود در بهمن سال گذشته زلزله‌ای ویرانگر را با بیش از ۵۰ هزار کشته تجربه کرده بود، از اعلام آمادگی برای کمک به زلزله‌زدگان مراکش خبر داد.

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه نیز گفت که از این خبر «ویران» شده و افزود که کشورش «آماده ارائه کمک‌های اولیه» است.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند که در حال حاضر میزبان نشست گروه ۲۰ است گفت که جامعه جهانی در این شرایط دشوار در کنار مراکش قرار دارد و در عین‌حال، کشورش آماده است تا در هر زمینه‌ای کمک کند.

رهبران کشورهای اسپانیا، روسیه، اسرائیل و اوکراین نیز تاکنون پیام‌های تسلیت و هم‌دردی برای مراکش فرستاده‌اند.

اعلام آمادگی دولت‌ها برای ارائه کمک به زلزله‌زدگان در شرایطی است که دولت مراکش درخواست فوری کمک برای اهدای خون و کمک‌های فوری پزشکی ارائه داده است.

مراکش درحالی تحت تاثیر این زلزله ویرانگر است که قرار بود اوایل اکتبر (مهر ماه) میزبان نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مکان‌های اتفاق
خبرها
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.