فعالان بازداشت‌شده حقوق زنان در گیلان تحت فشار سنگین بوده و مورد ضرب‌و شتم قرار گرفته‌اند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۰۷

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، فعالان حقوق زنان که در گیلان بازداشت شده‌اند، در زندان تحت فشارهای سنگین بوده و مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته‌اند.

طبق این گزارش‌ها، برخی از این کنشگران، از جمله سارا جهانی، دکتر داروساز بیمارستان سوانح سوختگی رشت، که از ارائه رمز عبور گوشی‌ خود خودداری کرده‌اند، هدف ضرب و شتم قرار گرفته است.

بر اساس گزارش‌های رسیده، تیم بازجویی بازداشتگاه وزارت اطلاعات هومن طاهری، کنشگر ساکن گیلان، را چندین بار و به شدت کتک زده‌اند، به طوری که یک دندانش شکسته، صورتش به شدت ورم کرده و اثرات کبودی در گردن و خراش در دیگر نقاط بدنش پس از گذشت چند روز و انتقال او به بند عمومی، همچنان قابل مشاهده است.

طبق این گزارش‌ها، برخی بازداشت‌شدگان از روز بازداشت حق تماس و ملاقات نداشته‌اند تا خبر ضرب و شتم به بیرون درز نکند.

همچنین به خانواده‌ این کنشگران گفته شده بازپرس پرونده به مدت ۱۰ روز مسافرت است و هیچ‌یک از خانواده‌ها تا کنون موفق به ملاقات با بازپرس پرونده نشده‌اند.

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۵ مرداد، متین یزدانی، جلوه جواهری، شیوا شاه‌سیاه، نگین رضایی، زهره و زهرا دادرس، یاسمین حشدری، فروغ سمیع‌نیا، آزاده چاوشیان، واحده خوش‌سیرت، سارا جهانی و هومن طاهری از فعالان حقوق زنان را در شهرهای رشت،‌ فومن، انزلی و لاهیجان بازداشت کردند.

در این مدت صدها کنشگر ضمن محکومیت بازداشت این فعالان مدنی در آستانه سالگرد خیزش انقلابی، خواستار آزادی بی قید و شرط آنها شده‌اند.

هفته گذشته صدها کنشگر مدنی در بیانیه‌ای بازداشت جمعی از فعالان حقوق زنان و فعالین سیاسی در گیلان را تکرار سناریوهای وزارت اطلاعات و رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی خوانده و خاطرنشان کردند این بازداشت‌ها «به وضوح از هراس نزدیک‌شدن به سالگرد خیزش ژینا نشات می‌گیرد و با هدف انتقام‌جویی علیه خیزش درون‌زای «زن، زندگی، آزادی» ادامه دارد.»

در هفته‌های اخیر تلاش حکومت برای سرکوب کنشگران، دانشجویان، معلمان و دیگر اقشار در آستانه سالگرد قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی و خیزش انقلابی ایرانیان افزایش یافته است و در همین راستا، در هفته‌های گذشته ده‌ها دانشجوی دانشگاه‌های سراسر ایران به صورت تلفنی به نهادهای امنیتی احضار و تهدید شده‌اند.

گزارش‌های مختلفی نیز از فشار امنیتی بر خانواده‌های دادخواه کشته‌شدگان خیزش انقلابی در سالگرد قتل فرزندانشان برای جلوگیری از تجمع منتشر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
حرف آخر

شنیداری

پادکست‌ها