تنش‌های تهران و طالبان؛ خبرگزاری وابسته به سپاه از بازداشت عکاس خود در افغانستان خبر داد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۳۱

در ادامه تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و حاکمان کنونی افغانستان، خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، از بازداشت محمدحسین ولایتی، عکاس خود در افغانستان به دست نیروهای طالبان خبر داد.

خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد گزارش داد: «محمدحسین ولایتی روز شنبه هفته جاری و در حالی که به‌صورت قانونی و از طریق مرز هوایی و در سفری غیرکاری وارد افغانستان شده بود و مدت ۱۰ روز نیز در کابل حضور داشت، هنگام بازگشت و در فرودگاه کابل، بدون هیچ‌گونه توضیح مشخصی بازداشت شده است.»

این خبرگزاری اضافه کرد که طالبان علی‌رغم پیگیری‌ها، هیچ توضیحی در این زمینه ارائه نکرده است.

بازداشت این عکاس خبرگزاری حکومتی ایران به دست طالبان به دنبال تنش‌های اخیر میان دو کشور از جمله بر سر حقابه ایران از رودخانه هیرمند است.

با این حال حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ابراهیم رئیسی در امور افغانستان گفته است درگیری‌های مرزی ایران و طالبان ناشی از سیاست و اراده این گروه حاکم بر افغانستان نیست.

با وجود چندین درگیری مرزی میان ایران و افغانستان، او مدعی شد که دو طرف طی دو سال گذشته درگیری حاد مرزی نداشته‌‌اند.

این در حالی است که پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان در ماه اوت ۲۰۲۱، نیروهای مرزی این گروه چندین بار با مرزبانان ایرانی درگیر شده‌اند.

همچنین قمی گفت که کارشناسان ایرانی برای اولین بار به‌هدف رفع معضل حقابه این کشور از رود هلمند (هیرمند)، از ولسوالی دهراوود ارزگان بازدید کرده‌اند.

او افزود: «طبق معاهده‌، ما می‌توانیم نسبت به ادعای طرف مقابل مبنی بر کمبود آب تشکیک و ادعا را راستی‌آزمایی کنیم.»

اظهارات چند ماه پیش رئیسی درباره حقابه ایران از هیرمند و واکنش مقام‌های طالبان به آن، به درگیری لفظی بین دو طرف تبدیل شد.

رئیسی تهدید کرده بود اگر طالبان اقدامی نکند، واکنش جمهوری اسلامی جدی خواهد بود.

با این همه،‌ با گذشت چند ماه از این اظهارات، جمهوری اسلامی تاکنون اقدامی در این زمینه علیه طالبان نکرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها