گزارش کارشناسان از شکنجه و خشونت جنسی علیه زندانیان به دست نیروهای روسیه در اوکراین

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۱

گروهی از کارشناسان بین‌المللی گزارش دادند تعداد زیادی از زندانیانی که در بازداشتگاه‌های موقت در مناطق جنوبی اوکراین تحت اشغال روسیه نگهداری می‌شدند، مورد شکنجه و آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای روسیه از روش‌هایی از قبیل دادن شوک الکتریکی به دستگاه تناسلی، خفه کردن، تجاوز جنسی و ضرب و جرح شدید برای شکنجه استفاده کرده‌اند.

تیم عدالت سیار که از سوی شرکت حقوق بشری بین‌المللی Global Rights Compliance تاسیس شده، از نوامبر سال گذشته که منطقه خرسون در جنوب اوکراین پس از هشت ماه از کنترل روسیه خارج شد، با دادستان‌های جنایات جنگی اوکراین در منطقه همکاری کرده و به این اطلاعات و جزییات دست یافته است.

به گزارش رویترز، مقامات اوکراین در حال بررسی بیش از ۹۷ هزار گزارش جنایات جنگی هستند و علیه ۲۲۰ مظنون در دادگاه‌های داخل اوکراین شکایت کرده‌اند.

متهمانی که با اتهام‌های سنگین مواجه هستند، ممکن است در دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) در لاهه هلند محاکمه شوند. دادگاهی که پیشتر خواستار دستگیری ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه شده است.

کرملین همواره ادعاهای مربوط به انجام جنایات جنگی در اوکراین به دست نیروهای روسیه را رد کرده و مدعی است یک «عملیات نظامی ویژه» برای «نازی‌زدایی» اوکراین و حفاظت از روسیه انجام می‌دهد.

آخرین گزارش تیم عدالت سیار که از سوی بریتانیا، اتحادیه اروپا و آمریکا تامین مالی می‌شود، ۳۲۰ پرونده و گزارش شاهدان عینی در ۳۵ مکان در منطقه خرسون را تجزیه و تحلیل کرده است.

در بیانیه‌ این گروه از کارشناسان آمده است: «۴۳ درصد از گزارش‌های قربانیان به صراحت به اعمال شکنجه در بازداشتگاه‌ها اشاره کرده‌اند و خشونت جنسی را به عنوان یک تاکتیک رایج که به دست ماموران روسیه بر آنها تحمیل شده، ذکر کرده‌اند».

در ماه ژوئن دادستان‌های اوکراینی اولین پرونده خود را در مورد اخراج ده‌ها کودک یتیم از خرسون مطرح و یک سیاستمدار روس و دو مظنون اوکراینی را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کردند.

دادستان‌های اوکراینی هنوز اظهارنظری در مورد این گزارش کارشناسان بین‌المللی در مورد شکنجه ارائه نکرده‌اند.

موضوع شکنجه اعمال‌شده از سوی نیروهای روسیه از ابتدای جنگ اوکراین مطرح بوده است.

اردیبهشت سال گذشته، ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، روسیه را به شکنجه از طریق گرسنگی دادن به مردم محاصره شده در ماریوپل متهم کرد.

او هشدار داد اگر روسیه به جای مبادله غیرنظامیان ماریوپل با اسرای جنگی، آنها را بکشد، اوکراین دیگر نمی‌تواند با روسیه وارد مذاکرات دیپلماتیمک شود.

همچنین رییس‌جمهوری اوکراین از شورای امنیت سازمان ملل خواست روسیه را به دلیل ارتکاب جنایت‌های هولناک علیه غیرنظامیان اوکراینی، از جمله مثله‌سازی و شکنجه آنها، در دادگاهی بین‌المللی به محاکمه بکشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

حرف آخر با پوریا زراعتی
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها