محکومیت لیلا بلوکات به ۱۰ ماه حبس به دلیل «بی‌حجابی»؛ «هزار هنرمند همراه مردم بودند»

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۷

در موج جدید سرکوب و اعمال فشار حکومت بر مخالفان حجاب اجباری، لیلا بلوکات، بازیگر سینما و تلویزیون به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری در یکی از زندان‌های استان سمنان محکوم شد. هم‌زمان با صدور این حکم، قائم‌ مقام وزیر ارشاد خبر داد در جریان خیزش انقلابی، هزار هنرمند همراه مردم بودند.

علاوه بر صدور احکام سنگین برای شهروندانی که دست به نافرمانی مدنی مقابل پوشش تحمیلی زده‌اند و نیز ممنوع‌الفعالیت شدن سینماگران معترض، در روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره بازگشت «گشت ارشاد» به خیابان‌ها نیز منتشر شده است. این گزارش‌ها با واکنش‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران روبه‌رو شده‌اند.

در یکی از تازه‌ترین واکنش‌ها، وزارت امور خارجه آلمان تاکید کرد «انحلال گشت ارشاد» تبلیغات محض بود.

اداره حقوق بشر وزارت امور خارجه آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «گشت ارشاد هیچ وقت از خیابان‌های ایران جمع‌آوری نشد. اعلام انحلال آن تبلیغات محض بود. ما نباید با این گونه گزارش‌ها گمراه شویم و باید به مردمی که هر روز در معرض سرکوب قرار می‌گیرند گوش دهیم.»

این بیانیه تصریح کرد که اعتراض زنان شجاع در ایران «همواره با خطر» همراه بوده و هست.

با وجود سختگیری‌ها، زنان ایرانی بدون حجاب به خیابان می‌آیند

برخی رسانه‌های جهانی از جمله بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان، الجزیره و ...، همچنین شماری از نشریات از جمله گاردین و برخی رسانه‌ها در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی، روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد نیز خبرهای مربوط به بازگشت گشت ارشاد را پوشش دادند.

یورنیوز در این باره نوشت: «علی‌رغم تهدید به دستگیری، میلیون‌ها زن ایرانی به‌طور فعال با حجاب مخالف هستند، شال‌هایشان را دور گردن می‌اندازند و حجاب را رعایت نمی‌کنند.»

نشریه زوددویچه تسایتونگ در آلمان هم با اشاره به زیاد شدن تعداد زنانی که بدون «حجاب اجباری» در خیابان‌ها ظاهر می‌شوند و نیز بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌های ایران نوشت: «به نظر می‌رسد رهبری رژیم ملاها درک کرده است اوضاع در ایران چقدر متشنج است. بر اساس گزارش رسانه‌ها، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفته است که نیروهایش علیه کسانی که امنیت ملی را تهدید می‌کنند، اقدام قاطعانه انجام خواهند داد.»

نشریه ان‌زد‌زد آلمان نیز با این تیتر که «بازگشت گشت ارشاد موجب خواهد شد معترضان مجدد به خیابان‌ها بیایند»، به نقل از کارشناسان نوشت: «شکاف بین مردم و حکومت زیاد شده است و‌ اجرایی شدن حجاب اجباری بعید به نظر می‌رسد.»

«دستورالعمل» جدید قوه قضاییه برای ضابطان «حجاب»

مسعود ستایشی،‌ سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۲۷ تیر درباره موضوع حجاب، آن را «مقوله‌ای فرهنگی» خواند و در عین‌ حال بر «انجام وظایف کلیه دستگاه‌ها» در این زمینه تاکید کرد.

ستایشی در ادامه گفت: «دادستان‌های سراسر کشور ماموریت یافتند وظیفه ضابطین را نسبت به این امور متذکر شوند و تاکید داریم که در اجرای قانون کلیه افراد و مسوولان و مجریان قانون حق هیچ‌گونه تخطی از قانون ندارند و مُر قانون باید اجرایی شود.»

سخنگوی قوه قضاییه همچنین یادآور شد که هفته گذشته «دستورالعملی در خصوص نحوه نظارت بر ضابطان» ابلاغ ‌شده است که بر اساس آن، «آموزش‌های ضمن خدمت» ارائه می‌شود.

به گفته ستایشی، بر اساس این دستورالعمل ضابطان «علاوه بر اجرای مقررات مندرج در قانون» موظف به «خودداری از مصاحبه درباره اتهام متهمان و نحوه دستگیری آن‌ها» هستند و همچنین باید از «ضابطان آموزش دیده زن» برای متهمان خانم استفاده شود.

حبس، ممنوع‌ از کار و ممنوع‌الخروج شدن لیلا بلوکات

روزنامه هم‌میهن روز سه‌شنبه ۲۷ تیر خبر داد که لیلا بلوکات، بازیگر سینما و تلویزیون به دلیل رعایت نکردن «حجاب اجباری»، از سوی دادگاه کیفری استان تهران به ۱۰ ماه حبس در یکی از زندان‌های استان سمنان محکوم شده که شش ماه آن تعلیقی است.

دو سال ممنوعیت از فعالیت در پلتفرم‌ها، بازیگری و تبلیغ، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، پنج سال ممنوعیت از فعالیت در فضای مجازی و خلاصه‌نویسی یک کتاب در یک ماه از دیگر مجازات‌هایی است که دادگاه برای او تعیین کرده است.

بلوکات اواخر خرداد امسال به «جریحه‌دار کردن اخلاق و عفت عمومی از طریق کشف حجاب و انتشار تصاویر در صفحه شخصی خود در فضای مجازی» متهم و برای او قرار جلب به دادرسی صادر شده بود.

ممنوع‌ از کار شدن ۴۰۰ هنرمند به دلیل همراهی با اعتراضات مردمی

هم‌زمان با صدور این حکم، محمد هاشمی، قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با ایرنا، ممنوع‌الفعالیت شدن شقایق دهقان،‌ دیگر بازیگری را که تصاویری بدون حجاب اجباری از او منتشر شده است تایید کرد.

هاشمی در این مصاحبه گفت: «یکی از پلتفرم‌ها درخواست برنامه مشترکی با یکی از بازیگران خانم کشف حجاب کرده داشت که جلوی آن را گرفتیم و اعلام کردیم این خانم بازیگر به‌خاطر تخلف آشکاری که انجام داده فعلا اجازه فعالیت ندارند.»

او در ادامه برای نخستین‌ بار به تعداد هنرمندانی اشاره کرد که در جریان خیزش انقلابی با مردم همراهی کرده‌اند و گفت: «۱۵۰ هزار هنرمند در سراسر کشور داریم که در اتفاقات سال گذشته هزار نفر از آن‌ها بی‌قانونی کردند.»

معاون وزیر ارشاد در ادامه با بیان اینکه «بنایی بر لجاجت یا حذف دائمی هنرمندی را نداریم و از هنرمندان حمایت می‌کنیم اما قانون‌گریزی را تاب نمی‌‎آوریم» یادآور شد: «برای برخورد دو روش داریم که یکی کار صیانتی است، یعنی توجیه کردن؛ گفت‌وگو کردن با هنرمندی که به هر حال وارد عرصه خطری شده که باید آن را متوجه کنیم که اولا اصل این ماجرا چیست و چه پشت صحنه‌ای دارد.»

به گفته او وزارت ارشاد در ادامه هنرمند معترض را از «عوارض و عواقب حقوقی» رفتارش مطلع کرده است اما عده‌ای هم بوده‌اند که «بر عناد خود» پافشاری کرده‌اند که در مورد آنان «اقدامات سلبی» انجام شده است.

هاشمی ادامه داد: «در این مدت کمتر از ۴۰۰ نفر بودند که حرف‌های صیانتی و توجیهی را برنتافتند و با اهرم‌های قانونی آن‌ها را از فعالیت محروم کردیم.»

این سخنان او در حالی مطرح شد که روز جمعه ۲۳ تیر تصویری از حکم نامتعارف دادسرای تهران برای آزاده صمدی، بازیگر سینما به دلیل «کشف حجاب» منتشر شد و واکنش‌های بسیاری را برانگیخت.

بر اساس این حکم،‌ صمدی برای «شش ماه» نمی‌تواند از «فضای مجازی و گوشی همراه» خود استفاده کند و تمامی صفحات منتسب به او در شبکه‌های اجتماعی «توقیف» می‌شوند.

این بازیگر همچنین طبق رای قاضی باید هر دو هفته یک‌بار به «مراکز رسمی روان‌شناسی برای مداوای بیماری شخصیت ضد اجتماعی» مراجعه کند و در نهایت «گواهی سلامت» خود را به مقامات ارائه دهد.

با وجود تلاش جمهوری اسلامی برای سرکوب و افزایش فشار بر زنان مخالف حجاب اجباری و صدور احکام عجیب، پافشاری زنان در ایران برای به دست آوردن حق انتخاب پوشش ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
حرف آخر
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.