اختصاصی؛ گزارش‌ها از کنار رفتن رابرت مالی از سمت خود به عنوان نماینده ویژه در امور ایران

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۸

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، تحت بازرسی قرار دارد و معاون او، آبرام پیلی، وظایف این دیپلمات را در وزارت خارجه ایالات متحده برعهده گرفته است.

پس از گزارش ایران اینترنشنال درباره غیبت طولانی‌مدنی رابرت مالی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه هشتم تیرماه در بیانیه‌ای گفت که این دیپلمات در «مرخصی» است.

متیو میلر افزود: «آبرام پیلی به عنوان نماینده ویژه در امور ایران خدمت و کار وزارتخانه را در این زمینه رهبری می‌کند.»

چند منبع آگاه به ایران اینترنشنال گفتند که رابرت مالی به دلایلی که هنوز مشخص نیست، تحت بازرسی قرار دارد و یک منبع از دخیل بودن «اف‌بی‌آی»، اداره تحقیقات فدرال، در امر بازرسی و تحقیق از مالی، خبر داد.

ایران اینترنشنال مطلع شده است که رابرت مالی، برای مدت زیادی در دفتر خود حاضر نشده است. این غیبت طولانی، شایعاتی درباره احتمال «تخلفات اداری» از سوی او را مطرح کرده که ممکن است سلب دسترسی‌های امنیتی آقای مالی به اطلاعات حساس را در پی داشته باشد و ادامه ماموریت او را به عنوان معمار اصلی سیاست آمریکا در قبال ایران ناممکن کند.

یک منبع مطلع ضمن تایید اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال گفت مالی در هفته‌های گذشته در ساختمان وزارت خارجه حاضر نشده است. به گفته او، آقای مالی «کاملا ناپدید شده است. نه در جلسات شرکت می‌کند و نه تلفن جواب می‌دهد.»

با توجه به نقش اساسی مالی در تدوین سیاست آمریکا در قبال ایران، رفتن ناگهانی و طولانی مدت او سوالات زیادی را به‌وجود آورد.

ایران اینترنشنال اوایل روز جمعه از وزارت خارجه آمریکا درباره نوع مرخصی او و دسترسی‌های امنیتی‌اش سوال کرد که در پاسخ، وزارت خارجه از طریق ایمیل پاسخ داد: «وزارت خارجه آمریکا، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران و تیم او همچنان به نقش اصلی خود در تدوین و اجرای سیاست آمریکا نسبت به ایران ادامه می‌دهند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پیگیری‌های بعدی ایران اینترنشنال نیز از اظهارنظر درباره این موضوع خودداری کرد و پرسش‌ها در مورد احتمال تخلفات‌ اداری، دلایل غیبت رابرت مالی و پیامدهای این غیبت را بی‌پاسخ گذاشت.

یک منبع آگاه دیگر به ایران اینترنشنال تأیید کرد که رابرت مالی در مذاکراتی که اوایل ماه مه با طرف‌های ایرانی در عمان برگزار شد، حضور نداشته و به جای او، هماهنگ‌کننده خاورمیانه کاخ سفید، برت مک‌گورک، ریاست هیات نمایندگی آمریکا را بر عهده داشت.

غیبت مالی از مذاکرات عمان به این معنی است که کاخ سفید و شورای امنیت ملی آمریکا، هدایت گفت‌وگوها با ایران را بر عهده گرفته‌اند و رابرت مالی از جریان مذاکرات کنار گذاشته شده است.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، با هدف احیای برجام، رابرت مالی را به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران نصب کرده بود.

رابرت مالی در طول سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، تلاش‌های خود را بر متقاعد کردن رهبران ایران برای بازگشت به محدودیت‌های اعمال شده هسته‌ای در برجام متمرکز کرد. با این حال، مذاکره کنندگان ایرانی حتی حاضر به ملاقات حضوری با او نشدند.

در طول دوره خدمت آقای مالی، دولت بایدن در عمل به اجرای تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران پایان داد. صادرات روزانه نفت ایران در سال ۲۰۱۹ و نیمه اول سال ۲۰۲۰ به سختی به ۲۵۰ هزار بشکه نفت در روز می‌رسید، اما امروز این صادرات به یک و نیم میلیون بشکه در روز رسیده است.براساس منابع ایران‌اینترنشنال، رابرت مالی قبل از مرخصی غیرمنتظره خود، در تلاش برای آزاد کردن زندانیان دوتابعیتی از ایران بود. به گفته این منابع، او قصد داشت پس از آزادی این زندانیان از سمت خود کناره‌گیری کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
حرف آخر
جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.