فیروز نادری، دانشمند ایرانی و مدیر پیشین اکتشافات منظومه‌ شمسی ناسا، درگذشت

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹

خانواده فیروز نادری، مدیر پیشین اکتشافات منظومه‌ شمسی ناسا، از درگذشت این دانشمند خبر دادند. نادری از اوایل خرداد ماه به دلیل فلج ناگهانی بدن در بیمارستان بستری بود. خبر درگذشت این دانشمند با واکنش گسترده مردم و چهره‌های مختلف همراه شد.

در اوایل خرداد ماه، نادری در شبکه‌های اجتماعی گفته بود در پی افت ناگهانی ضربان قلب و برخورد سرش به دیوار و جابه‌جایی مهره گردن، از گردن به پایین فلج شده است.

فیروز نادری، که ۷۷ سال داشت، بیش از سه دهه در ناسا فعالیت می‌کرد و قبل از بازنشستگی در زمستان ۲۰۱۶، سمت‌های مختلفی را در این سازمان به عهده داشت.

نادری در دو پروژه کاوشگرهای مریخ‌نورد «روح» و «فرصت» نقش فعالی داشت و با مدیریت او اطلاعات زیادی در ارتباط با شرایط این سیاره جمع‌آوری شد.

این دانشمند در جریان خیزش انقلابی مردم ایران تلاش‌های گسترده‌ای برای ارسال تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای شرکت استارلینک برای معترضان در ایران انجام داد.

فیروز نادری اردیبهشت‌ماه در مصاحبه‌ای اختصاصی با ایران‌اینترنشنال، در پیامی به مردم ایران گفت: جمهوری اسلامی «تقریبا همه چیز را از شما گرفته است. چیزی که آنها نمی‌توانند از شما بگیرند، وجود خود شماست. ایران کشوری است که نسل جوان آن با استعداد، با خلاقیت و با سواد است. ثروت اصلی همین است و آنها نمی‌توانند این ثروت را از شما بگیرند.»

او افزود: «در آخر کار، شما سبب رفتن اینها و بازسازی ایران خواهید بود. همه مشکلاتی که هست با رفتن اینها و وجود شما قابل حل است.»

شاهزاده رضا پهلوی با ابراز تاسف از درگذشت فیروز نادری، دانشمند ایرانی، گفت: «تلاش‌های فیروز نادری برای رساندن اینترنت ماهواره‌ای به جوانان ایرانی در اوج انقلاب ملی ایران هرگز از یادها نمی‌رود. فقدان این دانشمند بنام را به ملت ایران و به‌ویژه خانواده و دوستدارانش تسلیت می‌گویم. یادش گرامی، و نامش همیشگی.»

شاهزاده پهلوی افزود: «دکتر نادری از مفاخر علمی ایران بود که خدمات شایانی به جهان دانش و تکنولوژی کرد. او ایران را دوست داشت و تا آخرین روزهای زندگی پربارش به دنبال راهی برای کمک به هم‌میهنانش بود.»

مسیح علینژاد با ابراز تاسف عمیق از درگذشت فیروز نادری گفت: «او انسانی برجسته بود که قلبش همیشه برای سرزمینش می‌تپید و نام آن را در جهان بلند می‌کرد. دکتر نادری در آرزوی دیدن آزادی و رفاه برای مردمش بود که اسیر حکومتی داعشی شده‌اند. امید که روزی در ایرانِ آزاد نامش گرامی داشته شود.»

نازنین بنیادی در گذشت فیروز نادری، دانشمند ایرانی، را «ضایعه‌ای مصیبت‌بار» برای جامعه ایرانی و فراتر از آن خواند و گفت: فیروز نادری «یکی از درخشان‌ترین ذهن‌ها در جامعه ایرانیان خارج کشور و مدافعی خستگی‌ناپذیر برای آزادی مردم ایران بود.»

حامد اسماعیلیون نیز در واکنش به درگذشت فیروز نادری در توییتی نوشت: «او زندگی خود را وقف انسان و علم کرد. هیچ‌گاه زادگاهش ایران و هموطنانش را فراموش نکرد و در تلاش برای رسیدن به آزادی و دموکراسی در سرزمین مادری‌اش، یار ایرانیان بود. بدرود دکتر فیروز نادری عزیز.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
دنیای چین - فصل دوم
خبر

شنیداری

پادکست‌ها