روسیه در دادگاه لاهه مدعی حمله اوکراین به سد کاخوفکا شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

دولت ولادیمیر پوتین در دیوان بین‌المللی دادگستری ادعا کرد کی‌یف سد کاخوفکا را با حملات توپخانه‌ای «عظیم» تخریب کرده است. مسکو همچنین بار دیگر کی‌یف را به «نئونازی بودن» متهم کرد.

این اتهامات در حالی مطرح شدند که روسیه و اوکراین هر یک پرونده‌های خود را در دادگاه لاهه، عالی‌ترین مرجع قضایی سازمان ملل علیه یکدیگر ارائه می‌کنند.

در یکی از این پرونده‌ها، کی‌یف مسکو را به نقض معاهده تامین مالی تروریسم از طریق حمایت از جدایی‌طلبان در شرق اوکراین از سال ۲۰۱۴ متهم کرده است.

الکساندر شولگین، سفیر روسیه در هلند گفت: «اوکراین گفته که روسیه سد بزرگ واقع در نوا کاخوفکا را منفجر کرد اما در واقع اوکراین این کار را انجام داد.»

او افزود: «رژیم کی‌یف نه تنها حملات توپخانه‌ای گسترده به سد انجام داد بلکه عمدا سطح آب مخزن کاخوفکا را به سطح بحرانی رساند.»

شولگین هیچ مدرکی در دادگاه ارائه نکرد. این در حالی است که هیات اوکراینی مسکو را «دولت تروریستی» خواند و اعلام کرد حمایت از جدایی‌طلبان شرق اوکراین نشانه‌ای برای تهاجم سال گذشته علیه اوکراین بوده است.

مقام روس اما تاکید کرد کی‌یف «هیچ صلاحیت اخلاقی‌ای برای طرح چنین اتهاماتی ندارد».

هم‌زمان ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، از منطقه خرسون، جایی که بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع زیر آب رفته، بازدید و از غیرنظامیان آسیب‌دیده حمایت کرد.

تاکنون شش کشته بر اثر این آبگرفتگی شناسایی شده اما با وجود این وضعیت، حملات در این منطقه ادامه یافته است.

یکی از مقام‌های ارتش اوکراین از حمله توپخانه‌ای روسیه در مرکز شهر خرسون خبر داد.

این حمله‌ها هم‌زمان با حضور زلنسکی بود. او گفت که یک جلسه هماهنگی در مورد وضعیت عملیاتی در منطقه و تخلیه جمعیت از مناطق احتمالی سیل‌خیز برگزار کرده است.

رییس‌جمهوری اوکراین قول داد به ساکنان آسیب‌دیده از این فاجعه غرامت پرداخت شود و برنامه‌ای برای جبران خسارات یا انتقال مشاغل به منطقه طراحی و به اجرا گذاشته شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

ترور
جهان‌نما
خبرها
تیتر اول با نیوشا صارمی

شنیداری

پادکست‌ها