اختصاصی؛ طرح بنزین سه‌نرخی از تابستان اجرایی می‌شود

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

در حالی که رسانه‌ها در ایران شدیدا در مورد اخبار مربوط به قیمت بنزین تحت کنترل قرار گرفته‌اند، بر اساس اطلاعات اختصاصی رسیده به ایران‌اینترنشنال، دولت ابراهیم رئیسی قصد دارد اجرای طرح بنزین سه نرخی را از تابستان امسال آغاز کند.

بر اساس اظهارات یک منبع آگاه در حوزه سوخت، قرار است تا اوایل تابستان، ۹۰ درصد کارت‌های سوخت جایگاه‌داران در استان‌های مرکزی و تمامی این کارت‌ها در استان‌های مرزی حذف شود.

این منبع آگاه تاکید کرد که خبررسانی درباره موضوع بنزین در رسانه‌های داخلی با نظارت مستقیم دستگاه‌های امنیتی در حال انجام است و نمایندگان مجلس نیز از طریق محمدباقر قالیباف درباره انتقاد «نکردن» نسبت به این موضوع، توجیه شده‌اند.

این در حالی‌ است که روز سه‌شنبه اعلام شد جایگاه‌های بنزین از مرداد ماه فقط یک کارت سوخت برای سوخت‌گیری اضطراری در اختیار خواهند داشت و مردم باید از کارت سوخت شخصی برای دریافت بنزین آزاد استفاده کنند.

کاهش تعداد کارت سوخت جایگاه‌های بنزین اما از دو ماه قبل آغاز شده و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

حدود ۱۰ روز پیش، یک فرد مطلع در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال خبر داد که در آستانه اجرای برنامه دولت برای افزایش مرحله به مرحله قیمت بنزین، دستور آماده‌باش امنیتی به جایگاه‌داران داده شده است.

به گفته این منبع مطلع، قرار است بهای سوم بنزین بین ۸۰ تا ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس قیمت‌گذاری شود.

این منبع آگاه به ایران‌اینترنشنال گفت که تمامی جایگاه‌های کشور از نظر نرم‌افزاری به‌روزرسانی شده‌اند و بانک‌های عامل اقدامات لازم را برای انجام تراکنش‌ها انجام داده‌اند.

این منبع مطلع همچنین از تشکیل جلسه امنیتی پیرامون اجرای طرح جدید بنزینی با حضور فرماندهان قرارگاه ثارالله، نماینده وزارت اطلاعات، فرمانده نیروی انتظامی و تنی چند از مقامات اجرایی در زمستان سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: «تدابیر شدید امنیتی برای اعتراضات احتمالی ناشی از اجرای این طرح دیده شده است.»

این فرد اجرای طرح جدید بنزینی در ارومیه و طرح اجرا شده در جزیره کیش را در راستای برنامه اصلی مدیریت مصرف و افزایش قیمت بنزین دانست.

پیشتر ایران‌اینترنشنال بر اساس سندی محرمانه از جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات کشور، گزارش داده بود که در آن جلسه نسبت به ناترازی انرژی به ویژه بنزین هشدار داده شده است.

در جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات کشور که سوم اسفند ماه ۱۴۰۱ تشکیل شده، مقام‌های وزارت نفت از کاهش شدید ذخایر استراتژیک بنزین و کاهش تاب‌آوری به پنج روز خبر داده بودند.

بر اساس مصوبات این جلسه، وزارت نفت باید ضمن تشریح «آثار نامناسب رشد شدید مصرف بنزین» در رادیو و تلویزیون و دیگر رسانه‌ها، به مردم اطمینان دهد اجرای طرح جدید «مشکلی برای مصارف متعارف مردم ایجاد نخواهد کرد».

در این مصوبات از مقامات خواسته شده «از هر گونه اظهار نظر، پیشنهاد یا اقدامی که برداشت زمینه‌سازی برای افزایش قیمت شود جدا خودداری کنند.»

در دوره‌های مختلف تصمیم دولت به سهمیه‌بندی سوخت و افزایش قیمت بنزین، اعتراضاتی را به دنبال داشته است.

بزرگ‌ترین این اعتراضات در آبان ماه ۹۸ رخ داد که به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای امنیتی هزار و ۵۰۰ نفر از معترضان را کشتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
خبر
صفحه یک
مکان‌های اتفاق

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.