شرکت ارتباطات زیرساخت از افزایش چشم‌گیر حملات سایبری به شبکه ارتباطی کشور خبر داد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

فیلترشکن‌ها به زامبی شبکه تبدیل شده‌اند. سهراب آغ‌بیات، معاون فنی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت که با آغاز خیزش انقلابی سال گذشته در ایران، حجم و تعداد حملات سایبری به شبکه ارتباطی کشور «افزایش چشم‌گیر» داشته است.

او در گفت‌وگو با سایت خبری «کارنگ»، یکی از دلایل این مساله را فیلترشکن‌های نصب شده روی گوشی‌های اندرویدی کاربران اینترنت در کشور عنوان کرد.

به گفته او، این موضوع باعث شده تا این گوشی‌ها «به یک زامبی در شبکه» تبدیل شوند.

اردیبهشت‌ ماه امسال عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، از افزایش سه تا چهار برابری حملات DDoS به شبکه کشور در سه ماهه پایانی سال ۱۴۰۱ نسبت به بازه مشابه پیش از آن خبر داد. این اتفاق در حالی رخ داده است که افزایش محدودیت‌های اینترنتی و فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های محبوب در کشور موجب روی آوردن بخش بزرگی از مردم به استفاده از فیلترشکن‌های مختلف شده است.

به بیانی دیگر، مسوولان جمهوری اسلامی در حالی از افزایش حملات سایبری به زیرساخت‌های ارتباطی در ایران گلایه دارند که خود از اصلی‌ترین دلایل ایجاد آن به شمار می‌آیند.

آمارهای ارائه شده از سوی شرکت «کلادفلر» نشان می‌دهد ترافیک مخرب اینترنت ایران از تاریخ ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ به این سو افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است. در حالی که تا پیش از این تاریخ، ترافیک مخرب تنها حدود ۲۰ درصد از کل ترافیک شبکه اینترنت کشور را تشکیل می‌داد، در حال حاضر این میزان به حدود ۹۰ درصد رسیده است.

معاون فنی مدیرعامل زیرساخت تاکید کرده است که این مجموعه نمی‌تواند کل شبکه ارتباطی را به‌صورت کامل پاک‌سازی کند چرا که همه اپراتورها به صورت مستقیم از این نهاد خدمات دریافت نمی‌کنند.

به گفته او، با وجود اعمال محدودیت‌های کم‌سابقه در دسترسی به پروتکل‌های مختلف اینترنتی از سوی رهبران نظام، حجم استفاده از فیلترشکن در کشور به شدت بالا است و «مردم کار خودشان را انجام می‌دهند».

به گفته آغ‌بیات، پیش از فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ، دست‌کم یک‌سوم پهنای باند اینترنت در ایران در اختیار این دو پلتفرم قرار داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
همسفر - فصل دوم
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها