نشست شورای حکام آژانس درباره ایران؛ اروپا از تهران خواست فورا به تعهدات خود بازگردد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور بررسی برنامه اتمی جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد برگزار شد. نماینده اتحادیه اروپا و همچنین نماینده سه قدرت اروپایی، ضمن ابراز نگرانی در مورد این برنامه، از تهران خواستند فورا به تعهدات خود بازگردد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه برنامه اتمی جمهوری اسلامی را از دو جنبه انطباق با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و از سوی دیگر انطباق با پادمان‌های آژانس در جلسه‌ای بررسی کرد.

هم‌زمان با آغاز بررسی برنامه اتمی جمهوری اسلامی در شورای حکام، اتحادیه اروپا هم با صدور بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواست مسیر هشدار دهنده برنامه هسته‌ای خود را تغییر داده و به تعهدات خود ذیل پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای عمل کند.

نماینده اتحادیه اروپا در شورای حکام، مسیر کنونی برنامه اتمی جمهوری اسلامی را «هشدار دهنده» خواند و «قویا» از ایران خواست که از این مسیر عقب‌نشینی کند و «فورا» به تعهدات خود باز گردد.

نماینده اتحادیه اروپا در شورای حکام گفت: «تحولات جدید در برنامه اتمی جمهوری اسلامی، دست‌یابی به راه حل دیپلماتیک را به‌طور فزاینده‌ای دشوار کرده است.»

همچنین کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان در شورای حکام در بیانیه‌ای اعلام کردند: «ایران به تشدید برنامه اتمی خود فراتر از توجیه غیرنظامی ادامه داده و اراده کمی برای اجرای تعهدات خود مبنی‌ بر توافق با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد.»

نماینده این سه کشور امضاکننده برجام تاکید کرد: «عمیقا متاسفیم که ایران توافق عادلانه و متعادل [برای احیای برجام] را نپذیرفت و در عوض تصمیم گرفت برنامه اتمی خود را تسریع بخشد.»

کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان همچنین برنامه اتمی جمهوری اسلامی را تهدیدی آشکار برای امنیت منطقه و جهان خواندند و از ایران خواستند «فورا» تشدید تنش‌های اتمی را متوقف کند.

این در حالی است که میخاییل اولیانف، نماینده روسیه به خبرنگار ایران‌اینترنشنال در وین گفت: «بررسی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و‌انطباق آن با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در جریان است و پس از آن انطباق با پادمان‌های آژانس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

پیشتر محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره هسته‌ای جمهوری اسلامی گفته بود تهران قبل از حل تمامی پرونده‌های مرتبط با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، توافقی را امضا نخواهد کرد.

این در حالی است که برخلاف ادعای رسانه‌های حکومتی ایران، اختلافات تهران و آژانس همچنان ادامه دارد.

روز دوشنبه، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که بازرسان این آژانس به ارزیابی‌های خود درباره دلایل احتمالی وجود آثار اورانیوم غنی‌ شده با منشا انسانی در سه سایت اعلام‌ نشده در ایران ادامه خواهند داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها