سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مدعی رونمایی از یک موشک «هایپرسونیک» شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

در حالی که تنش‌ها میان تهران و غرب بر سر برنامه‌ اتمی جمهوری اسلامی، حمایت از تهاجم روسیه به اوکراین و نقض حقوق بشر در ایران در ماه‌های اخیر افزایش یافته است، نیروی هوافضای سپاه در مراسمی با حضور ابراهیم رئیسی، آنچه را که یک «موشک هایپرسونیک» خواند، به نمایش درآورد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، «برد این موشک ۱۴۰۰ کیلومتر است» و «سر جنگی این موشک دارای موتور کروی سوخت جامد و نازل متحرک است که قابلیت مانور در همه جهات و [به شکل] دورانی را داراست».

این خبرگزاری همچنین نوشت که نام «فتاح» را برای این موشک هایپرسونیک (چند برابر سرعت صوت) علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی انتخاب کرده است.

بر اساس این گزارش، «سرعت این موشک ۱۳ ماخ است». یک ماخ برابر است با سرعت ۱۲۳۴ کیلومتر در ساعت.

یک هفته پیش، امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، از رونمایی از چنین موشکی در آینده نزدیک خبر داده و گفته بود: «این موشک سرعت بالایی داشته و در جو و خارج از جو می‌تواند مانور دهد. همچنین از همه سامانه‌های سپر موشکی عبور می‌کند.»

او آبان سال گذشته نیز چنین ادعایی را مطرح کرده بود: «این موشک سرعت بالایی دارد و در‌ جو و خارج از جو می‌تواند ‌مانور دهد.»

کمی بعد اما یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا این ادعای حاجی‌زاده درباره ساخت چنین موشکی را زیر سوال برد و اکنون نیز ظن آن می‌رود که این موشک را مسکو در اختیار جمهوری اسلامی گذاشته باشد.

سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون گفته بود مقام‌های آمریکایی در جریان ادعای مطرح شده در ایران قرار گرفته‌اند اما: «ما به این گزارش‌ها شک و تردید داریم.»

او اضافه کرده بود: «مثل همیشه من از صحبت درباره اطلاعات، گزارش‌ها و ارزیابی‌هایمان خودداری می‌کنم اما به نظارت دقیق بر ایران ادامه می‌دهیم که شامل هر گونه توسعه یا تکثیر فن‌آوری پیشرفته ایران یا سامانه‌های موشکی هم می‌شود.»

با این حال خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد نوشت که اعلام ساخت چنین موشکی از سوی جمهوری اسلامی، احتمالا نگرانی‌های غرب در مورد توانایی‌های موشکی تهران را تشدید می‌کند.

همچنین جروزالم پست به نقل از حاجی‌زاده نوشت که موشک هایپرسونیک ممکن است در ۴۰۰ ثانیه از ایران به اسرائیل برسد.

موشک‌های مافوق صوت می‌توانند حداقل پنج برابر سریع‌تر از سرعت صوت و در یک مسیر پیچیده پرواز کنند که رهگیری آنها را دشوار می‌کند.

تلویزیون حکومتی جمهوری اسلامی مدعی شد موشک فاتح می‌تواند «سیستم‌های ضدموشکی پیشرفته دشمن را هدف قرار دهد و یک جهش نسلی بزرگ در زمینه موشکی است».

علی‌رغم مخالفت آمریکا و اروپا، جمهوری اسلامی گفته است برنامه موشکی خود را بیشتر توسعه خواهد داد. با این حال تحلیلگران نظامی غربی می‌گویند که جمهوری اسلامی گاهی در مورد توانایی‌های موشکی خود اغراق می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

حرف آخر با پوریا زراعتی
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها