سه ماه پس از امضای توافق اولیه، سفارت جمهوری اسلامی در ریاض روز سه‌شنبه بازگشایی می‌شود

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

نزدیک به سه ماه پس از امضای توافق اولیه ریاض و تهران در پکن، مقام‌های جمهوری اسلامی و عربستان سعودی اعلام کردند که سفارت ایران در ریاض، فردا سه‌شنبه ۱۶ خرداد بازگشایی خواهد شد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۱۵خرداد در این زمینه گفت که سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده و نمایندگی دائم ایران نزد سازمان همکاری اسلامی نیز در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به صورت رسمی بازگشایی خواهند شد.

او گفت این بازگشایی که با حضور مسوولان وزارت امور خارجه دو کشور صورت می‌گیرد، قبل از عزیمت حجاج ایرانی به عربستان سعودی و «در جهت تسهیل امور حجاج» خواهد بود.

کمی قبل از اعلام کنعانی، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام سعودی خبر داد که سفارت ایران در عربستان سعودی روز سه‌شنبه بازگشایی خواهد شد.

حدود سه ماه پیش رسانه‌های ایران و عربستان سعودی از توافق دو کشور برای از سر گرفتن روابط دو‌جانبه خبر دادند و نوشتند این توافق در جریان سفر علی شمخانی، دبیر (وقت) شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی به پکن به دست آمد.

خبرگزاری صداوسیما گزارش داد که شمخانی از روز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر اخیر ابراهیم رئیسی به چین، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور «حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران و ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد.»

بر اساس متنی که رسانه‌های ایران و عربستان سعودی از این بیانیه منتشر کردند، تهران و ریاض توافق کردند «ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند».

جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر علاوه بر برقراری دوباره ارتباط دیپلماتیک با عربستان سعودی، در پی برقراری روابط با مصر بوده است.

علی خامنه‌ای در دیدار با سلطان عمان گفت جمهوری اسلامی از تمایل مصر برای از سرگیری روابط با ایران استقبال می‌کند و مشکلی در این مورد ندارد.

او درباره آغاز دوباره روابط تهران و ریاض هم گفت این مساله نتیجه «سیاست خوب» دولت رئیسی برای گسترش و تقویت روابط است.

این در حالی است که تهران و ریاض پس از حمله نیروهای بسیجی به مراکز دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد در حدود هفت سال پیش و به دنبال اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی معترض شیعه در عربستان سعودی، روابطشان را قطع کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول
خبرها
چشم‌انداز
خبر

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.