هه‌نگاو از ارسال تجهیزات جنگی و نیروهای حکومتی به کردستان و اختلال در اینترنت آنجا خبر داد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» و توییتر «۱۵۰۰ تصویر» از گسیل نیروهای حکومتی به کردستان و اختلال هم‌زمان اینترنت در برخی شهرهای مناطق کردنشین خبر داد. هه‌نگاو از امنیتی و نظامی شدن فضای کردستان و «لشکرکشی» نیروهای سپاه به شهرهای آنجا خبر داد.

بر اساس این گزارش‌ها، در چند روز گذشته نیز فضا در شهرهایی مانند آبدانان و سمیرم به‌شدت امنیتی بوده است.

هه‌نگاو همچنین ویدیوهای متعددی منتشر کرد که نشان می‌دهد مهمات و تجهیزات جنگی در حال عبور از جاده‌‌ها به سمت مناطق کردنشین است. ویدیوهای منتشر شده انتقال سلاح‌های سنگین را در جاده کامیاران به سمت سنندج، کرمانشاه به سمت اسلام‌آبادغرب، جاده ارومیه به سمت اشنویه، و همچنین در جاده بوکان نشان می‌دهد.

این سازمان حقوق‌بشری هم‌زمان از پیدایش موج جدیدی از احضار و تهدید فعالان مدنی و سیاسی خبر داد و آن را «مرتبط با احتمال افزایش قیمت بنزین» عنوان کرد. گفته می‌شود این موج جدیدی هم شامل کنشگران با سابقه و هم فعالان جنبش «زن زندگی آزادی»، که برخی از آنها پیش‌تر مشمول «عفو» شده بودند، می‌شود.

برخی از فعالان و رهبران کرد انتقال تجهیزات نظامی را با توافق امنیتی اخیر بین جمهوری اسلامی و دولت عراق مرتبط دانسته‌اند.

در آخرین روزهای سال گذشته، علی شمخانی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی در دیدار با قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، خواستار جلوگیری از فعالیت احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق شده بود.

شمخانی گفت اجرای این توافق امنیتی بین تهران و بغداد می‌تواند به فعالیت «این گروه‌ها به طور کامل و اصولی پایان دهد».

جمهوری اسلامی پیش‌تر نیز اپوزیسیون کرد رانده‌شده به اقلیم کردستان را به هیزم ریختن در آتش خیزش انقلابی در کردستان متهم کرده است.

این اتهامات باعث شد با شروع اعتراضات به قتل مهسا امینی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مناطق کردنشین اربیل و سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق حمله کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها