امارات اعلام کرد دو ماه پیش از ائتلاف دریایی به رهبری ایالات متحده آمریکا خارج شده است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۰

امارات متحده عربی اعلام کرد که این کشور دو ماه پیش و پس از ارزیابی روابط امنیتی خود، از ائتلاف امنیتی دریایی خاورمیانه به رهبری ایالات متحده آمریکا خارج شده است.

این ائتلاف یک گروه عملیاتی متشکل از ۳۴ کشور است که مقر آن در پایگاه دریایی آمریکا در بحرین است و بر روی امنیت، مبارزه با تروریسم و مبارزه با دزدی دریایی در دریای سرخ و منطقه خلیج فارس تمرکز دارد.

این منطقه شامل برخی از مهم‌ترین مسیرهای کشتیرانی جهان است که از چهار سال پیش و پس از افزایش تنش بین ایالات متحده و ایران، یک‌سری حملات به کشتی‌ها صورت گرفته است.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی روز چهارشنبه دهم خرداد در بیانیه‌ای که از سوی خبرگزاری دولتی این کشور منتشر شد، اعلام کرد: «در نتیجه ارزیابی مداوم ما از همکاری امنیتی موثر با همه شرکا، دو ماه پیش، امارات از مشارکت خود در نیروهای دریایی ترکیبی صرف‌نظر کرد.»

در این بیانیه آمده است که امارات متعهد به گفت‌وگو و تعامل دیپلماتیک برای پیشبرد امنیت و ثبات منطقه است و به تضمین امنیت ناوبری در دریاهای خود مطابق با قوانین بین‌المللی تعهد دارد.

پنج هفته پیش، ایران دو نفت‌کش را ظرف یک هفته در آب‌های خلیج فارس در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد. نفت‌کش دوم، از دوبی به سمت بندر فجیره امارات در حال حرکت بود.

در بیانیه امارات متحده عربی آمده که گزارش روز سه‌شنبه وال استریت ژورنال که به نقل از منابع آمریکایی و کشورهای خلیج‌فارس نوشته شده، «توصیف نادرست» گفت‌وگوهای دو کشور امارات و آمریکا است.

وال‌استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکا و کشورهای منطقه گزارش داد در هفته‌های اخیر و در پی اقدام ایران در توقیف دو کشتی تجاری، امارات از عدم واکنش جدی ایالات‌ متحده به این تهدیدها انتقاد کرده است.

بر اساس این گزارش، امارات خواستار اقدام قاطع واشینگتن برای جلوگیری از تهدید ایران علیه کشتی‌ها بوده است.

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر نفت‌کش‌ها و کشتی‌های تجاری متعددی را توقیف کرده و حتی متهم به حملات پهپادی به کشتی‌ها نیز شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
۲۴
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.