گزارش‌ها از ارسال پیام ایران به مصر یک روز پس از چراغ سبز نشان دادن خامنه‌ای

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

یک روز پس از اظهارات علی خامنه‌ای درباره روابط با مصر، گزارش‌هایی از تلاش عراق در این زمینه منتشر شده است. به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال، رسانه‌های عراقی روز سه‌شنبه نهم خرداد از ارسال پیام دوستی تهران به قاهره از طریق عراق خبر داده‌اند.

هم‌زمان شبکه راشای تودی روسیه به نقل از منابع عراقی مدعی شد عمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در سفری که به مصر داشته، در دیدار با مقامات این کشور از جمله عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهوری این کشور، پیام‌های ایران در خصوص احیای روابط با مصر را ابلاغ کرده است.

عمار الحکیم روز دوشنبه هشتم خرداد وارد قاهره شد و با مقامات و شخصیت‌های دینی و سیاسی مصر دیدار کرد.

راشا تودی گزارش داد: «پیام‌هایی که حکیم ابلاغ کرده "مثبت" بوده و پاسخ‌هایی که از السیسی در رابطه با روابط بین تهران و قاهره دریافت کرده نیز "مثبت" بوده است.»

همچنین روز سه‌شنبه، سخنگوی دولت ابراهیم رییسی گفت دولت آماده توسعه روابط با مصر است و پس از سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، رئیسی به وزارت امور خارجه دستور داده‌ اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

خامنه‌ای روز دوشنبه در دیدار با سلطان عمان اعلام کرد از موضع مصر درباره از سرگیری روابط با جمهوری اسلامی «استقبال» می‌کند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

او همچنین عادی‌سازی روابط ایران و عربستان سعودی را «نتیجه سیاست خوب دولت رئیسی برای گسترش و تقویت روابط با همسایگان و کشورهای منطقه» خواند.

تیر ماه سال گذشته، رسانه‌های خاورمیانه گزارش دادند مقامات ارشد جمهوری اسلامی و مصر هم‌زمان با سفر عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهور مصر به عمان، در مسقط دیدار کردند.

وای‌نت به نقل از منابع آگاه نوشت مقام‌های مصر در این دیدار به طرف‌های ایرانی اطمینان دادند نشست وزیران امور خارجه اسرائیل و کشورهای عرب در فروردین همان سال، علیه ایران نبوده و مصر هیچ اقدام نظامی‌ای علیه جمهوری اسلامی نخواهد داشت.

رسانه لبنانی العربی الجدید نیز گزارش داد در این دیدار که در آن مقام‌های ارشد ایرانی و مصری حضور داشتند، دو طرف توافق کردند روابط دو جانبه را گسترش دهند.

وضعیت سوریه و نوار غزه هم از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بوده است.

اوایل تیر ماه سال گذشته نیز فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، از مذاکرات ایران با مصر و اردن در بغداد خبر داده بود اما جزییات بیشتری ارائه نکرد.

ایران از سال ۱۹۷۹در اعتراض به امضای قرارداد صلح کمپ دیوید بین مصر و اسرائیل، روابط خود را با قاهره قطع کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها