تبعات یک خواستگاری در حافظیه شیراز؛ دو مدیر بازداشت و برای این زوج پرونده قضایی تشکیل شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

در پی انتشار ویدیویی از خواستگاری یک مرد از یک زن در حافظیه شیراز، استاندار فارس آن را «لاابالی‌گری» خواند و گفت این زوج تعیین تکلیف می‌شوند. همچنین علاوه بر بازداشت دو مدیر گردشگری مجموعه، مدیرکل میراث‌ فرهنگی فارس هم تا تعیین تکلیف پرونده، اجازه ندارد در محیط اداری حاضر شود.

روز دوشنبه هشتم خرداد، ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن مردی در محوطه حافظیه در برابر زنی زانو زده و با تقدیم حلقه، از او درخواست ازدواج می‌کند.

محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس اما این درخواست ازدواج را مصداق «لاابالی‌گری، فساد و رفتارهای سازمان‌یافته و هنجارشکنانه» خواند و گفت با این رفتارها در شیراز و سراسر فارس به صورت «قاطع» برخورد می‌کند.

او همچنین این زوج را تهدید کرد به دلیل «رفتارهای خلاف شرع و هنجارشکنانه» بر اساس تصمیم مقام قضایی، «تعیین تکلیف» خواهند شد.

این تهدیدات در شرایطی است که ایمانیه سال گذشته گفته بود «اشتغال و ازدواج» منجر به «تامین امنیت شهر» می‌شود و در پی آن «جامعه بهتری» خواهیم داشت.

اکنون به گفته استاندار فارس، دو نفر از مدیران و مسوولان مجموعه حافظیه به دلیل این خواستگاری «بازداشت» شده‌اند و موید محسن‌نژاد، مدیر‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس هم تا مشخص شدن جزییات و تعیین تکلیف پرونده، اجازه حضور در محل کارش نخواهد داشت.

ایمانیه که پیش‌تر هم مجموعه‌های گردشگری، پاساژها و کسب‌وکارهایی که افراد «بی‌حجاب» را راه می‌دهند تهدید به پلمب و تعطیلی کرده بود، تاکید کرد: «با عوامل و عناصری که به صورت سازمان‌یافته درصدد ترویج لاابالی‌گری و فساد هستند، برخورد قانونی می‌شود.»

خبرگزاری‌های داخل ایران هم نوشتند به دنبال «تخلفات متعدد پوششی» در مجموعه حافظیه شیراز و «عدم توجه مسوولان به نکات آموزشی ارائه شده و شکایات مردمی»، مدیر این مجموعه بازداشت شده است.

اشاره این رسانه‌ها به انتشار عکس‌ها و ویدیوهایی است که با حضور زنان مخالف حجاب اجباری در مجموعه حافظیه شیراز منتشر شده است.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی اما در واکنش به بازداشت مدیران حافظیه و تشکیل پرونده قضایی برای یک زوج به دلیل خواستگاری، به خبرهای نگران‌کننده‌ای اشاره کردند که در هفته‌های گذشته از آسیب‌دیدگی بافت تاریخی شیراز و آرامگاه سعدی منتشر شده است.

خبرگزاری ایسنا به تازگی گزارشی تصویری از وضعیت بد نگهداری و مرمت آرامگاه سعدی منتشر کرد که نشان می‌دهد این بنا در خطر فروریختن قرار دارد.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی، با گذشت هفت دهه از عمر این سازه جدید، اقداماتی برای مصفا کردن باغ و آب و جاروی مدام محوطه و گل‌کاری و چمن‌آرایی‌های مکرر انجام شده اما تقویت، بهسازی و حتی نوسازی سازه اصلی بنای آرامگاه، مورد توجه جدی و اثرگذار مسوولان قرار نگرفته است.

پیش از این هم دوستداران میراث فرهنگی درباره تخریب بافت تاریخی شیراز برای توسعه شاهچراغ هشدار داده بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.