اسناد هک شده ریاست جمهوری: قطع اینترنت در زمان کنکور با تایید قرارگاه ثارالله انجام شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

طبق یکی از اسناد منتشر شده در جریان هک نهاد ریاست جمهوری به وسیله گروه «قیام تا سرنگونی»، پیشنهاد قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور دی ماه سال ۱۴۰۱ از سوی قرارگاه ثارالله تهران تایید و تصویب شده است.

طبق این سند «خیلی محرمانه» که گزارشی از جلسه کمیته امنیتی-اطلاعاتی دانشگاه‌ها است، ایده قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور سراسری، پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری بوده است.

در صورت‌جلسه این نشست که به امضای حسین نجات، فرمانده قرارگاه ثارالله تهران رسیده، قطع اینترنت از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر روزهای برگزاری کنکور بلامانع اعلام شده است.

در این سند همچنین پیشنهاد شده است تا در صورت امکان فنی، دسترسی به خدمات بانکی و تاکسی‌های اینترنتی در این بازه زمانی برقرار باشد.

سال گذشته مجموعه «نت بلاکس» (NetBlocks) که به بررسی وضعیت اینترنت در کشورهای جهان می‌پردازد، اختلال چند ساعته در دسترسی به اینترنت موبایل را در مناطق مختلف ایران در هنگام برگزاری کنکور سراسری تایید کرده بود.

سازمان سنجش آموزش کشور دلیل قطع اینترنت در حوزه‌های امتحانی کنکور سراسری ۱۴۰۱ را جلوگیری از سوءاستفاده و تقلب برخی افراد اعلام کرده بود.

با وجود این، انتشار سوالات دفترچه‌ها اندکی پس از آغاز برگزاری کنکور همواره باعث ایجاد حاشیه‌های فراوانی شده است.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی با سلب مسوولیت از این وزارت‌خانه، تصمیم‌گیری درباره قطع اینترنت را وظیفه شورای امنیت کشور دانسته است.

کنکور سراسری سال گذشته در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه در حدود ۴۰۰ شهر مختلف برگزار شد که دسترسی به اینترنت موبایل در کلیه مناطق و محله‌های نزدیک به حوزه‌های امتحانی کنکور در ساعات برگزاری این رویداد با محدودیت همراه بود.

در هفته‌های گذشته نیز موضوع قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور بار دیگر در رسانه‌های داخلی مطرح شده است.

مجید میراحمدی، دبیر شورای امنیت کشور تاکید کرده است چنانچه نگرانی‌های مربوط به امنیت آزمون برطرف نشود، این شورا مجبور است بار دیگر اینترنت را در زمان برگزاری کنکور قطع کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
امروز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.