سفر رییس‌جمهوری اسرائیل به باکو؛ هشدار درباره «نفوذ بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه»

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری اسرائیل، در تازه‌ترین گام در جهت گسترش روابط این کشور با جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه ۹ خرداد به باکو سفر کرد. او پیش از ترک اسرائیل نسبت به پیامدهای «نفوذ بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه» هشدار داد.

هرتزوگ روز سه‌شنبه گفت: «ایران عامل یک نفوذ بی‌ثبات کننده در منطقه است که به طور مستمر برای اقدام علیه اسرائیل و علیه اتحاد صلح و امنیت که در منطقه در حال توسعه است تلاش می‌کند و من قطعا در این مورد بحث خواهم کرد.»

سفر رییس‌جمهوری اسرائیل به باکو دو روز طول خواهد کشید. قرار است در این سفر علاوه بر دیدار رهبران دو کشور، مراسمی نیز به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال اسرائیل برگزار شود.

همچنین در حالی که موشه آربل، وزیر بهداشت و کشور اسرائیل در این سفر هرتزوگ را همراهی می‌کند، بناست توافق‌هایی درباره همکاری‌ اسرائیل با جمهوری آذربایجان در زمینه آموزش پزشکان و سلامت دیجیتال صورت گیرد.

در حالی که روابط جمهوری آذربایجان با اسرائیل از سوی جمهوری اسلامی با حساسیت‌های زیادی دنبال می‌شود، آذربایجان به تازگی سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کرده است.

جمهوری آذربایجان ۶۹ درصد از تسلیحات نظامی خود را از اسرائیل تامین می‌کند و اسرائیل نیز ۴۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را از آذربایجان وارد می‌کند.

تقویت همکاری‌های اسرائیل و جمهوری آذربایجان در شرایطی است که روابط باکو و تهران در ماه‌های اخیر پرتنش شده است.

اواسط اردیبهشت الهام علی‌اف، رییس‌جمهوری آذربایجان، اعلام کرد که تلاش جمهوری اسلامی برای اعمال فشار بر باکو نتیجه‌ای نخواهد داشت.

علی‌اف در نشست بین‌المللی شوشا گفت که آذربایجان با وجود حمایت ایران از ارمنستان، روابطی عادی با تهران داشت اما جنگ دوم قره‌باغ در سه سال پیش، روابط میان باکو و تهران را بدتر کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.