جنگ اوکراین؛ انتشار گزارش‌هایی از حملات پهپادی به مسکو هم‌زمان با موج حملات به کی‌یف

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

در ادامه اخبار مربوط به جنگ اوکراین، گزارش‌هایی به صورت هم‌زمان از حملات پهپادی به مسکو، پایتخت روسیه و همچنین علیه کی‌یف، پایتخت اوکراین منتشر شده است.

مقامات محلی در مسکو روز سه‌شنبه نهم خرداد گفته‌اند هواپیماهای بدون سرنشین به دو ساختمان مسکونی در مسکو برخورد کردند اما هیچ‌کس آسیب ندیده است.

به گفته آن‌ها، پهپاد به طبقات بالایی یک ساختمان مسکونی در خیابان پروفسایوزنایا برخورد کرده و نما و شیشه خانه‌ها آسیب دیده اما تلفات جانی بر جای نمانده است.

سرگئی سابیانین، شهردار مسکو گفت که صبح روز سه‌شنبه در اثر حمله پهپادی در این شهر خسارت جزیی به چندین ساختمان وارد شده است.

آندری وروبیوف، فرماندار حومه مسکو نیز گفت که امروز صبح ساکنان برخی از مناطق حومه مسکو ممکن است صداهای انفجار شنیده باشند که مربوط به فعالیت پدافند هوایی است و چندین پهپاد در نزدیکی مسکو سرنگون شدند.

هم‌زمان، چندین انفجار ‌در شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین گزارش شده است.

نشریه کلیمنکو تایم اوکراین گزارش داد مجموعه‌ای از انفجارها در ساعات اولیه روز سه‌شنبه پایتخت اوکراین را لرزاند.

همچنین اداره نظامی شهرداری کی‌یف در کانال تلگرامی خود اعلام کرد سامانه پدافند هوایی در پایتخت این کشور فعال شده است و آژیرهای هشدار حمله هوایی در حال حاضر در پایتخت اوکراین و همچنین در مناطق کیرووگراد، چرکاسک و چرنیگوف فعال هستند.

این گزارش‌ها پس از آن منتشر شد که اخبار حاکی از آن بود روسیه در حمله‌های پیاپی خود علیه پایتخت اوکراین که در ۲۴ ساعت سه بار تکرار شد، از پهپاد‌های شاهدی که از جمهوری اسلامی دریافت کرده، استفاده کرده است.

رییس اداره نظامی پایتخت اوکراین گفت همه پهپادهایی که روسیه در «حمله گسترده» خود به کی‌یف در شامگاه دوشنبه و بامداد سه‌شنبه به کار برد، شاهد ساخت ایران بودند.

سرهی پوپکو افزود: «حمله گسترده، از چند جهت و در چندین موج بود.»

روسیه در ماه می مجموعه‌ای از حملات را با به‌کار‌گیری ترکیبی از پهپاد و موشک‌، غالبا شب‌ها و به منظور ایجاد اضطراب و وحشت در میان مردم پایتخت اوکراین انجام داده است.

در واکنش به این حملات، پارلمان اوکراین لایحه ارسالی دولت ولودیمیر زلنسکی برای تحریم‌های ۵۰ ساله جمهوری اسلامی به دلیل کمک نظامی ایران به روسیه در جنگ علیه اوکراین را تصویب کرد.

این لایحه که از سوی شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین پیشنهاد شده بود، روز دوشنبه هشتم خرداد با رای موافق ۳۲۸ قانونگذار اوکراینی به تصویب رسید.

در بیانیه پارلمان اوکراین در این زمینه آمده است: «این لایحه تحریم‌های اوکراین را با اقدامات کل جهان متمدن در مسیر انزوای کامل ایران هماهنگ می‌کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.