اختصاصی؛ آماده‌باش دستگاه‌های امنیتی در پی ورود طرح افزایش قیمت بنزین به فاز اجرایی

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

بر اساس اطلاعات اختصاصی رسیده به ایران اینترنشنال، طرح افزایش قیمت بنزین در ایران وارد فاز اجرایی شده است و به زودی بنزین سه نرخی وارد چرخه اقتصاد ایران خواهد شد. همزمان همه دستگاه‌ها برای اجرای طرح جدید بنزین در آماده‌باش هستند.

یک مقام مسئول در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال از برنامه دولت برای اجرایی کردن مرحله به مرحله افزایش قیمت بنزین خبر داد و گفت که آماده‌باش امنیتی به جایگاه‌داران داده شده است.

به گفته این منبع مطلع قرار است بهای سوم بنزین بین ۸۰ تا ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس قیمت‌گذاری شود.

این منبع آگاه به ایران اینترنشنال گفت که تمامی جایگاه‌های کشور از نظر نرم‌افزاری بروزرسانی شده‌اند و بانک‌های عامل اقدامات لازم برای انجام تراکنش‌ها را انجام داده‌اند.

او مدت زمان عملیات آماده‌سازی جایگاه‌ها و هماهنگی با بانک‌ها را بیش از یک سال اعلام کرد و گفت که امروز شبکه سوختگیری کشور به صورت کامل آماده اجرای طرح دولت است.

این منبع مطلع همچنین از تشکیل جلسه امنیتی پیرامون اجرای طرح جدید بنزینی با حضور فرماندهان قرارگاه ثارالله، نماینده وزارت اطلاعات، فرمانده نیروی انتظامی و تنی چند از مقامات اجرایی در زمستان سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: «تدابیر شدید امنیتی برای اعتراضات احتمالی ناشی از اجرای طرح دیده شده است.»

این مقام اجرای طرح جدید بنزینی در ارومیه و طرح اجرا شده در جزیره کیش را در راستای برنامه اصلی مدیریت مصرف و افزایش قیمت بنزین دانست.

پیشتر ایران‌اینترنشنال بر اساس سندی محرمانه از جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات کشور، گزارش داده بود که در آن جلسه نسبت به ناترازی انرژی به ویژه بنزین هشدار داده شد.

در جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات کشور که سوم اسفند ماه ۱۴۰۱ تشکیل شده بود، مقام‌های وزارت نفت از کاهش شدید ذخایر استراتژیک بنزین و کاهش تاب‌آوری به پنج روز خبر داده بودند.

در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شده است که وزارت نفت «پیوست رسانه‌ای» اجرای طرح «مدیریت مصرف بنزین» را پس از تایید طرح در هیات دولت، «در اسرع وقت» تهیه و ارائه کند.

بر اساس این مصوبات، همچنین وزارت نفت باید ضمن تشریح «آثار نامناسب رشد شدید مصرف بنزین» در رادیو و تلویزیون و دیگر رسانه‌ها، به مردم اطمینان دهد اجرای این طرح «مشکلی برای مصارف متعارف مردم ایجاد نخواهد کرد.»

در این مصوبات از مقامات خواسته شده از «هر گونه اظهار نظر، پیشنهاد یا اقدامی که برداشت زمینه‌سازی برای افزایش قیمت شود جدا خودداری کنند.»

در دوره‌های مختلف تصمیم دولت به سهمیه‌بندی سوخت و افزایش قیمت بنزین، اعتراضاتی را به دنبال داشته است.

بزرگ‌ترین این اعتراضات در آبان ماه ۹۸ رخ داد که به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای امنیتی هزار و ۵۰۰ نفر از معترضان را کشتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز
خبر
زنده‌باد زندگی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.