حکومت ایران درخواست زلنسکی از ایرانیان را «نمایشی سیاسی توام با ادعاهای بی‌اساس» خواند

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۶

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، درخواست ولودیمیر زلنسکی از ایرانیان برای تاثیرگذاری بر رفتار حکومت با هدف تجدیدنظر در فروش پهپاد به روسیه را «فرافکنی به منظور انحراف افکار عمومی و نمایشی سیاسی توام با ادعاهای بی‌اساس» و «بی‌ارزش» خواند.

کنعانی روز شنبه ششم خرداد با اشاره به سخنان اخیر رییس‌جمهوری اوکراین خطاب به مردم ایران، گفت هدف از این سخنان «جلب هر چه بیشتر کمک‌های تسلیحاتی و مالی کشورهای غربی» است.

زلنسکی به تازگی در پیامی ویدیویی شهروندان ایرانی را خطاب قرار داد و خواهان تغییر رویه حکومت در ارسال پهباد به روسیه شد.

رییس‌جمهوری اوکراین در این ویدیو «هم جامعه، هم روحانیون ایران، هم تک‌تک خانواده‌های ایرانی، هم کسانی که می‌توانند بر تصمیم‌های دولت در ایران تاثیر بگذارند» را طرف صحبت خود قرار داد و گفت: «یک پرسش ساده دارم: هم‌دستی با تروریسم روسیه به چه دردتان می‌خورد؟ چرا شما در کنار یک دولت اهریمنی هستید؟»

زلنسکی در ادامه گفت: «از این [کشتار] چه چیزی گیر شما، مردم تهران یا شیراز یا سقز یا هر شهر دیگر ایران می‌آید؟ شوربختانه، فقط انزوای بیشتر از جهان و مشکلات بیشتر.»

این سخنان واکنش‌های بسیاری را از سوی شهروندان و کاربران ایرانی و فعالان سیاسی و اجتماعی در پی داشت.

از جمله علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد که با اشاره به فروش پهپاد به روسیه، خطاب به زلنسکی نوشت: «جنگ ما، جنگ شماست. جنگ شما، جنگ ماست.»

آخوندی مبارزه‌های ایرانیان و اوکراینی‌ها را «در هم تنیده» توصیف کرد و گفت: «جست‌وجوی بی‌امان برای آزادی و صلح ما را در یک تلاش جمعی متحد می‌کند.»

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم اشاره کردند که اوکراین می‌گوید پهپادهای ایرانی شاهد نقش مهمی در حملات روسیه به شهرها و زیرساخت های اوکراین دارند اما زلنسکی، با نادیده گرفتن مبارزه ایرانیان با جمهوری اسلامی، جای قربانی و ظالم را تغییر داده و مردم را هم‌دست «شر» دانسته است.

برخی کاربران هم با اشاره به حضور نمایندگان دولت اوکراین در مهمانی‌های حکومتی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به زلنسکی پاسخ دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اما در واکنش به این سخنان، «تکرار ادعاهای واهی رییس‌جمهوری اوکراین علیه جمهوری اسلامی ایران» را «هم‌نوازی با جنگ تبلیغی و رسانه‌ای محور ضد ایرانی علیه دولت و ملت ایران» دانست.

کنعانی مدعی شد جمهوری اسلامی «آماده ادامه مذاکرات کارشناسی با اوکراین برای بررسی موضوع ارسال پهپاد شاهد به روسیه است اما طرف اوکراینی از این مذاکره طفره می‌رود».

سال گذشته واشینگتن پست در گزارشی، از آمادگی ایران برای افزایش ارسال مخفیانه تسلیحات سنگین از جمله موشک‌های زمین به زمین به روسیه خبر داده بود اما وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ۳۰ مهر سال گذشته اخبار استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را «واهی و بی‌اساس» خواند.

یک روز بعد از واکنش رسمی جمهوری اسلامی، ولودیمیر زلنسکی، با دروغ خواندن ادعای ایران مبنی بر عدم ارسال پهپاد به روسیه گفت تهران با فروش هواپیماهای بدون‌سرنشین به مسکو، «پول آلوده به خون» به دست می‌آورد.

رییس‌جمهوری اوکراین همچنین گفت کشورش اطلاعات دقیقی از ارسال پهپاد و موشک از ایران به روسیه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

صفحه یک
زنده‌باد زندگی
خبرها
نامی که رمز شد

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.