تداوم تنش میان تهران و کابل؛ حسین امیرعبداللهیان: حکومت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۴

در ادامه تنش‌ها میان تهران و کابل به ویژه بر سر حقابه ایران از رودخانه هیرمند، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است اما نه همه واقعیت این کشور و تهران حکومت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد.

امیرعبداللهیان روز پنج‌شنبه چهارم خرداد گفت که تهران از تشکیل نشدن حکومت فراگیر و منع آموزش زنان از سوی طالبان «ناخرسند» است.

او افزود که مشکل حقابه ایران با بیانیه سیاسی حل نمی‌شود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ادامه داد که تهران می‌خواهد به روند تحقق صلح و امنیت در افغانستان کمک کند و از طالبان انتظارات متقابل دارد.

امیرعبداللهیان افزود: «ما هیات حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم.»

این اظهارات وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در حالی است که تهران سفارت افغانستان در ایران را به طالبان واگذار کرده است.

همچنین جمهوری اسلامی ایران با طالبان روابط نزدیکی دارد اما در روزهای اخیر تنش میان طالبان و جمهوری اسلامی بر سر حقابه‌ ایران از هیرمند بالا گرفته است.

طالبان مدعی است بر اساس معاهده سال ۱۳۵۱ حقابه ایران را تامین می‌کند اما خشکسالی دلیل کم شدن آب بوده است.

در مقابل مقام‌های ایرانی تاکید کرده‌اند حل مساله حقابه مستلزم بررسی کارشناسان برای تشخیص بودن یا نبودن آب در رودخانه هیرمند است.

در روزهای گذشته محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی هشدار داد که تهران در این زمینه «اغماض» نخواهد کرد و یک نماینده نیز پناهجویان افغان را تهدید به اخراج کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز در سرمقاله شماره روز یک‌شنبه ۳۱ اردیبهشت خود نوشت: «مسوولان جمهوری اسلامی ایران باید با تصحیح خطای محاسباتی گذشته خود که در تعامل با طالبان داشتند، با توطئه جدید این گروه هوشیارانه برخورد کنند.»

این سرمقاله در حالی نوشته شده است که این روزنامه پیشتر نیز مخالف سیاست‌های حکومت ایران در برابر طالبان بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.