ادعای جمهوری اسلامی درباره ساخت نسخه تازه‌ای از موشک بالیستیک در میانه تنش‌ هسته‌ای با غرب

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۴

در حالی که تنش‌ها میان تهران و قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته‌ای این کشور بالا گرفته، وزارت دفاع جمهوری اسلامی مدعی ساخت یک موشک بالیستیک جدید «دوربرد و نقطه‌زن» با نام «خیبر (خرمشهر۴)» شد. همزمان رسانه‌ها در ایران فیلمی منتشر و ادعا کردند که پرتاب این موشک را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، امیر آشتیانی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه چهارم خرداد در مراسم «رونمایی» این موشک حضور یافت.

آن طور که این رسانه سپاه توصیف کرده، این موشک «برد دو هزار کیلومتر» دارد و «مجهز به سر جنگی از نوع شدید الانفجار با وزن هزار و ۵۰۰ کیلوگرم» است.

همچنین بر اساس این گزارش، سوخت موتورهای این موشک، مایع است و طول موشک حدود ۱۳ متر اعلام شده است.

رسانه‌های ایران عکس این موشک را در کنار ماکتی از مسجدالاقصی در اورشلیم منتشر کرده‌اند.

پیشتر هم سابقه داشته که جمهوری اسلامی روی موشک‌هایی که آزمایش می‌کند شعارهایی علیه اسرائیل بنویسد.

اعلام خبر ساخت یک موشک جدید دوربرد از سوی جمهوری اسلامی در حالی است که در دهه‌های گذشته، برنامه موشکی جمهوری اسلامی حساسیت جامعه بین‌المللی را برانگیخته است.

این حساسیت‌ها به ویژه اکنون با کمک تسلیحاتی جمهوری اسلامی به روسیه برای تهاجم به اوکراین بیشتر شده است.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی تاکنون بارها عوامل دخیل در برنامه موشکی جمهوری اسلامی را تحریم کرده‌اند.

جمهوری اسلامی همچنین با موشک‌های خود بارها به اقلیم کردستان عراق حمله کرده و نیز موشک‌های خود را در اختیار نیروهای نیابتی در سراسر منطقه قرار داده است.

پیشتر و به دنبال حمله‌های موشکی سپاه پاسداران به اربیل در اقلیم کردستان عراق و همچنین حمله موشکی حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی علیه تاسیسات شرکت آرامکو در عربستان سعودی، آمریکا تحریم‌هایی را علیه تهران وضع کرد.

واشینگتن بارها اعلام کرده توسعه و تکثیر موشک‌های بالیستیک جمهوری اسلامی تهدیدی جدی برای امنیت بین‌المللی است.

پیشتر برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: «در حالی که آمریکا همچنان به دنبال بازگشت ایران به پایبندی کامل به برجام است، ما در هدف قرار دادن کسانی که از برنامه موشک‌های بالیستیک ایران حمایت می‌کنند تردید نخواهیم کرد.»

او افزود: «ما همچنین با شرکای دیگر در منطقه همکاری خواهیم کرد تا ایران را در قبال اقداماتش از جمله نقض فاحش حاکمیت همسایگانش پاسخگو کنیم.»

در روزهای اخیر با انتشار گزارشی از ساخت یک تاسیسات زیرزمینی جدید هسته‌ای در ایران، بار دیگر نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی افزایش یافته است.

پربیننده‌ترین‌ها

عراق نابودی یک کشور
تیتر اول
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید