گروگان‌گیری خانواده روزنامه‌نگاران خارج از کشور؛ شیما شهرابی از بازداشت برادرش خبر داد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۳

شیما شهرابی، سردبیر بخش فارسی سایت «ایران‌وایر» خبر داد برادر او «سجاد شهرابی» از سه هفته پیش بازداشت شده است. بر اساس گفته‌های خانم شهرابی، حکومت برادر او را به دلیل فعالیت‌های رسانه‌ای او (شیما شهرابی) دستگیر کرده است.

بر اساس اطلاعاتی که خانم شهرابی روز چهارشنبه سوم خرداد منتشر کرده، سجاد شهرابی سه هفته پیش بازداشت اما از یک هفته قبل تماس‌های او با خانواده قطع شده است.

به گفته شیما شهرابی، برادرش که پیشتر در انفرادی بوده، پس از اعتصاب غذا به سلول‌های چند نفره منتقل شده است اما خانواده نگران وضعیت جسمی سجاد شهرابی هستند.

روزنامه‌نگار و سردبیر بخش فارسی سایت «ایران‌وایر» همچنین در توییتی خبر داد جمهوری اسلامی برادرش را که دوبلور و گوینده رادیو است، به‌خاطر فعالیت‌های او که «همگی مرتبط به روزنامه‌نگاری و حقوق‌بشر است» بازداشت کرده‌.

پیش از این هم سازمان گزارش‌گران بدون مرز درباره گروگان‌گیری خانواده روزنامه‌نگاران خارج از کشور و مخالف حکومت از سوی جمهوری اسلامی هشدار داده بود.

گزارش‌گران بدون مرز با اشاره به این روش جمهوری اسلامی تاکید کرده بود شماری از خانواده‌های زندانیان عقیدتی و روزنامه‌نگاران، زیر فشار مقامات امنیتی-قضایی جمهوری اسلامی قرار دارند و برخی از اعضای خانواده‌های روزنامه‌نگاران زندانی را نیز برای اطلاع‌رسانی از وضعیت زندانی بازداشت کرده‌اند.

مهر ماه سال ۱۳۹۸، مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی خبر داد که حکومت برادرش علی علی‌نژاد را با هدف «به سکوت وادار کردن» او گروگان گرفته است.

علاوه بر علی علی‌نژاد، همان زمان «فرنگیس مظلوم»، مادر سهیل عربی و «شهرزاد جعفری»، خواهر نوشین جعفری نیز بازداشت شده بودند.

علاوه بر این، در سال‌های گذشته بارها گزارش‌هایی درباره تهدید روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آن‌ها در داخل و خارج از ایران گزارش شده است.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز در گزارش جدید خود که سیزدهم اردیبهشت منتشر شد، بار دیگر به سرکوب و بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران و تهدید و آزار روزنامه‌نگاران ایرانی در خارج از کشور اشاره کرد و نوشت: «حتی روزنامه‌نگاران ایرانی مقیم خارج کشور هم قربانی فشار حکومت می‌شوند که از اذیت و آزار در فضای آنلاین تا تهدید به مرگ را در بر می‌گیرد.»

به گفته این سازمان همچنین جمهوری اسلامی از طرح اتهام‌هایی چون‌‌ «جاسوسی» و «همکاری با کشورهای متخاصم» برای بازداشت و محکوم کردن بسیاری از روز‌نامه‌نگاران، به ویژه آن‌ها که با رسانه‌های آمریکایی همکاری دارند، استفاده می‌کند.

گزارش‌گران بدون مرز همچنین وضع آزادی رسانه‌ها در جمهوری اسلامی را «بسیار نگران‌کننده» ارزیابی و اعلام کرد ایران از نظر آزادی رسانه‌ها در بین ۱۸۰ کشور در جایگاه ۱۷۷ قرار دارد و «یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران» است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

مجموعه مستندهای چین
تیتر اول
کاوش

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید