واکنش اسرائیل به گزارش آسوشیتدپرس: هیچ یک از تاسیسات هسته‌ای ایران از حمله نظامی مصون نیست

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۲

تساخی هنگبی، رییس شورای امنیت ملی اسرائیل در واکنش به انتشار خبر ساخت تاسیسات اتمی زیرزمینی جدید در نطنز اعلام کرد: «این موضوع توانایی حمله را محدود می‌کند اما هیچ جایی نیست که نتوان در یک حمله به آن دست یافت.»

هنگبی گفت: «ما امیدواریم هیچ وقت ناچار نشویم موضوع اتمی ایران را از طریق نظامی حل کنیم اما برای شرایطی که هیچ گزینه دیگری وجود نداشته باشد آماده‌ایم.»

او افزود: «اگر به این نتیجه برسیم که هیچ راهی جز حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران وجود ندارد، هر رهبری در اسرائیل از حمایت جامعه برای چنین اقدامی برخوردار خواهد بود.»

هرتسی هلیوی، رییس ستاد ارتش اسرائیل هم درباره برنامه اتمی ایران گفت: «تحولات احتمالی منفی در افق دیده می‌شود که می‌تواند به اقداماتی منجر شود. هم ما و هم دیگران توانایی‌هایی برای اقدام داریم.»

آسوشیتدپرس به تازگی گزارش داد جمهوری اسلامی در نزدیکی قله‌ای در رشته‌ کوه زاگرس در حال ساخت یک تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی است که به دلیل عمق زیاد آن، احتمالا تخریبش فراتر از توان آخرین سلاح‌های طراحی شده از سوی آمریکا برای تخریب چنین تاسیساتی است.

هم‌زمان یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد این کشور حملات خود را علیه ایران در خاک سوریه در ماه‌های گذشته دو برابر کرده است و همچنین اسرائیل به گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی هیچ مصونیتی نمی‌دهد.

گالانت که در کنفرانس هرتسلیا سخن می‌گفت، همچنین با نشان دادن تصاویری از شماری از ناوچه‌های جنگی ایران همچون «شهید سیاوشی، شهید رودکی و شهید مهدوی»، گفت که جمهوری اسلامی می‌کوشد بازوهای خود را به ویژه برای مقابله با اسرائیل در منطقه بیش از پیش بگستراند.

او جمهوری اسلامی را متهم کرد که با تغییر کاربری کشتی‌های تجاری، آن‌ها را به کشتی‌های جنگی با قابلیت شلیک موشک و حمل پهپاد مبدل می‌کند تا بتواند حوزه نفوذ سپاه را از خلیج فارس به بیرون آن گسترش دهد.

وزیر دفاع اسرائیل این کشتی‌ها را «پایگاه‌های تروریستی شناور» توصیف کرد و گفت که شماری از آن‌ها اخیرا به سوی خلیج عدن رهسپار شده‌اند.

گالانت همچنین به جمهوری اسلامی هشدار داد اگر بخواهد اورانیوم را تا سطح ۹۰ درصد غنی‌سازی کند، «هزینه سنگینی» خواهد پرداخت.

او با متهم کردن ایران به تلاش برای متحد کردن همه جبهه‌ها علیه اسرائیل، گفت: «جمهوری اسلامی بزرگ‌ترین تهدید برای ثبات منطقه و جهان است و جنگی فرسایشی علیه اسرائیل آغاز کرده و قصد دارد به وسیله حزب‌الله جبهه‌ای جدید در جنوب سوریه علیه اسرائیل بگشاید.»

هم‌زمان، ژنرال اهرون خالیوا، رییس رکن اطلاعات ارتش اسرائیل، هشدار داد که حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان ممکن است در آستانه ارتکاب اشتباهی باشد که منطقه را به جنگ بکشاند.

او با اشاره به اقدام چندی پیش حزب‌الله در زمینه فرستادن یک بمبگذار به خاک اسرائیل که بمبی را در جاده‌ای در اسرائیل منفجر کرد و موجب زخمی شدن یک شهروند عرب اسرائیلی شد، گفت که این رخداد یک اقدام منحصر به فرد نبوده است.

خالیوا بدون دادن اطلاعات بیشتر گفت که چنین اشتباهی از سوی نصرالله می‌تواند هم از خاک لبنان و هم سوریه رخ دهد.

این مقام اسرائیلی هم جمهوری اسلامی را بزرگ‌ترین تهدید برای اسرائیل توصیف کرد و گفت که مقابله دو کشور در سال‌های گذشته به مقابله مستقیم مبدل شده است.

رییس رکن اطلاعات ارتش اسرائیل گفت که این نهاد هنوز اطلاعاتی ندارد که نشان دهد تهران تصمیم نهایی را برای ساخت سلاح اتمی گرفته اما به گفته او، جمهوری اسلامی در حال آماده کردن مقدمات برای روزی است که علی خامنه‌ای فرمان ساخت سلاح هسته‌ای را بدهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.