جوزپ بورل از تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه تهران در ارتباط با جنگ اوکراین خبر داد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۲

جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از وضع تحریم‌های جدید این اتحادیه علیه جمهوری اسلامی در ارتباط با جنگ اوکراین خبر داد. جمهوری اسلامی به ویژه با ارسال تسلیحات از جمله پهپادهای تهاجمی «شاهد» ساخت ایران به روسیه، به مسکو در تهاجم به اوکراین کمک می‌کند.

بورل پیش از آغاز نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا می‌توانید درباره بسته تحریمی که علیه ایران تصمیم‌گیری شده توضیحات بیشتری ارائه بدهید گفت: «این موضوع در دستور کار امروز است.»

وضع تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی در ارتباط با جنگ اوکراین در حالی است که در پی اعدام سه معترض در ایران و افزایش چشمگیر آمار اعدام و سرکوب‌ها علیه شهروندان، اتحادیه اروپا در بسته جدید تحریم‌های حقوق بشری خود پنج مقام جمهوری اسلامی و دو نهاد وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تحریم کرد.

در این فهرست جدید تحریم، نام سازمان بسیج دانشجویی و بنیاد تعاون سپاه پاسداران قرار دارد.

علاوه بر این، اتحادیه اروپا سلمان آدینه‌وند، فرمانده یگان امداد تهران بزرگ، محمدامین آقامیری، دبیر شورای عالی فضای مجازی، محسن نیک‌ورز، دادستان سابق شهرستان سیرجان، نادر مرادی، معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت تهران و سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی را هم تحریم کرد.

پیشتر آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرده بود وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود درباره تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی تصمیم‌گیری خواهند کرد.

بربوک در این زمینه افزود که اعضای بیشتری از سپاه پاسداران به فهرست تحریم‌ها اضافه خواهند شد.

او تاکید کرد بسته تحریمی جدید «نشانه روشنی است که ما در کنار مردم ایران هستیم».

او با اشاره به نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی به خبرنگاران گفت: «زیر پا لگد شدن حقوق زنان به دلیل حجاب و مسموم شدن دانش‌آموزان در ایران قابل پذیرش نیست.»

همزمان جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با اشاره به اعدام سه معترض دیگر در اصفهان اعلام کرد که در نشست وزیران امور خارجه این اتحادیه، بسته تحریمی جدید علیه مقامات جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر تصویب می‌شود.

اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی در روز جمعه گذشته موجی از اعتراض‌ها و محکومیت‌های داخلی و بین‌المللی را به دنبال داشته است.

ایرانیان سراسر جهان در سه روز گذشته با برگزاری تظاهرات و تجمع در شهرهای مختلف، خواستار اقدام بیشتر جامعه جهانی علیه جمهوری اسلامی شدند.

همچنین پیشتر کشورهای غربی در بسته‌های جداگانه بارها جمهوری اسلامی را برای مداخله در جنگ اوکراین تحریم کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چند چند
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها