کشته شدن پنج مرزبان ایرانی در حمله افراد مسلح در مرز با پاکستان

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۱

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی اعلام کرد که در یک حمله افراد مسلح که شامگاه شنبه در مرز ایران و پاکستان در ایستگاه مرزبانی «مَزه سر» در نزدیکی سراوان در استان سیستان و بلوچستان روی داد، پنج مرزبان ایرانی کشته شدند.

مرکز اطلاع‌رسانی فراجا در اطلاعیه‌ای گفت که این افراد قصد ورود به خاک ایران را داشتند، اما «پس از درگیری از مرز فرار کردند».

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی تهدیدکرد که «این اقدام ناجوانمردانه حتما بی پاسخ نخواهد ماند».

همزمان ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، اعلام کرد حمله به مرزبانان ایرانی در سراوان بعد از حضور هیات بلندپایه پاکستان در مراسم افتتاح طرح‌های‌ بازارچه مشترک مرزی، «اقدامی هدفمند» علیه دو کشور است.

این مقام جمهوری اسلامی از پاکستان خواست «در ارتقای امنیت مرزهای مشترک بکوشد».

در ابتدا، رسانه‌های ایران از کشته شدن شش نفر خبر داده بودند که به گزارش ایرنا، یکی از مرزبانان توسط پزشکان «نجات» یافت.

مهدی شمس‌آبادی،دادستان زاهدان، حمله به برجک مرزبانی «مَزه سر» در سراوان را به گروه جیش‌العدل منتسب کرد.

این حمله در یکی از محروم‌ترین مناطق ایران واقع در نزدیکی مرز با پاکستان صورت گرفت و این منطقه اغلب صحنه درگیری بین نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و افراد مسلح است.

ایرنا در اسفندماه گذشته نیز از کشته شدن دو عضو نیروی انتظامی در یک درگیری در همین منطقه خبر داد.

قبل از آن نیز، در حالی که سراوان با کشتار سوخت‌بران بلوچ در مناطق مرزی توسط ماموران حکومت ایران دچار ناآرامی شده بود، رسانه‌های دولتی از حمله «مسلحانه» به یک خودروی متعلق به سپاه پاسداران خبر دادند.

صداوسیمای جمهوری اسلامی روز ۱۲ اسفندماه گزارش داد یک خودروی حامل «نیروهای یگان مهندسی» سپاه پاسداران در شهرستان سراوان هدف حمله «مسلحانه» قرار گرفت.

طی روزهای گذشته آن، و در پی ناآرامی‌ها و اعتراضات شهرهای سیستان و بلوچستان کاربران رسانه‌های اجتماعی تصاویر و ویدیوهایی از انتقال خودروها و نیروهای نظامی به این منطقه منتشر کرده بودند.

یک هفته قبل از آن، ماموران مرزبانی حکومت ایران ده‌ها سوخت‌بر بلوچ را در منطقه صفر مرزی سراوان هدف تیراندازی‌های خود قرار دادند که دست‌کم ۱۰ نفر کشته و پنج نفر مجروح و بستری شدند.

استانداری سیستان و بلوچستان این تیراندازی را به ماموران کشور پاکستان نسبت داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها