موج گسترده محکومیت اعدام سه معترض در اصفهان و تاکید بر لزوم سرنگونی جمهوری اسلامی

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۰

موج محکومیت گسترده اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی، سه معترض زندانی در اصفهان، ادامه دارد و شخصیت‌ها و تشکل‌های مختلف بر لزوم سرنگونی جمهوری اسلامی به عنوان تنها راه برون‌رفت از وضعیت کنونی تاکید کردند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در واکنش به اعدام سه معترض در اصفهان اعلام کرد: ما را از مرگ و اعدام نترسانید، ما برای پس گرفتن جان‌ها و جوانان‌مان، هیچگاه چنین استوار و پابرجای نبوده‌ایم. پیام را ارغوان‌های وطن، قاطع‌تر و رساتر به ما رسانده‌اند: «نذارید ما را بکشند.»

این شورا افزود: کاسبان دین و قدرت، به گمان خود، پیامشان را با قاطع‌ترین شکل ممکن؛ به مردم رساندند: «خفه می‌کنیم!» غافل از آنکه ما نه تنها با ماشین اعدامحکومت خفه نمی‌شویم، بلکه خروش و طغیانی دیگر را رقم خواهیم زد.

تشکل دانشجویان متحد در بیانیه‌ای موج اعدام‌های اخیر را «حربه حکومت برای تزریق ترس و در هم شکستن عاملیت مردمی» خواند و نوشت: «حکومت که با بحران فزاینده مشروعیت روبه‌رو است و در برابر عاملیت سیاسی مردم بیش از پیش احساس هراس میکند، چاره را در ایجاد رعب دیده است.»

تشکل دانشجویان متحد افزود: «راه مواجه با آن، نه ترسیدن و به پستو خزیدن که مقاومت در برابر نظام سرکوب و به عقب راندن آن و تلاش برای گسترش جنبش ضداعدام است؛ با مقاومت متحد در خیابان، مدرسه، دانشگاه و کارخانه است که می‌توان ماشین قتل حکومتی را از کار انداخت.»

شورای همکاری نیروهای چپ و کمونیست نیز با ابراز انزجار شدید از «قتل‌ حکومتی» صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی در اصفهان، نیز هشدار داد تا جمهوری اسلامی هست، قتل و اعدام و کشتار نیز ادامه خواهد یافت و تنها راه برچیدن اعدام، سرنگونی انقلابی این رژیم است.

نازنین بنیادی در توییتی گفت: «در این روزهای سخت که جوانان ایران به خاک سپرده می‌شوند و جمهوری اسلامی با قوانین قرون وسطایی مقابل جامعه مدنی ایران دست به جنایت می‌زند، از خشم عمومی باید بیشتر گفت. از خشمی که پیشامد رویدادهای بزرگی می‌شود و صفحه منحوس جمهوری اسلامی را از تاریخ ایران ورق می‌زند.»

او افزود: «انقلاب مردم ایران در مسیری یکطرفه به سوی پیروزی است. اگرچه پیروزی بر تاریک‌ترین حکومت جهان که بر پایه فساد و دروغ بنا شده فرزندانی از ایران گرفته، اما این شجاعت‌ها سرچشمه آینده‌ای روشن و پر امید برای فردای میهن است.»

برادر حمیدرضا روحی، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی، در واکنش به اعدام سه معترض اصفهانی پستی قدیمی از برادرش را بازنشر کرد و نوشت: «۶ ماه است که با این همه شاهد و مدرک از قتل حمیدرضا و بچه‌هایمان، هیچ خبری از قاتل نشده؛ ولی برای مرگ بسیجی ۳ تا قاتل برایش پیدا می‌کنید و گردن می‌زنید؟»

سحر دولتشاهی، بازیگر، در واکنش به اعدام سه معترض در اصفهان در اینستاگرام نوشت: رفتند و ما ماندیم و طنین جمله «نگذارید ما را بکشند». ما و هشتگ‌های بی‌خاصیت اعدام نکنید، ما با این عزای تمام نشدنی.

کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز درباره ایران در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی شدید از ادامه اعدام معترضان در ایران گفت بر اساس گزارش‌ها سه معترض اعدام شده در اصفهان تحت شکنجه به اجبار اعتراف کرده‌ بودند.

این کمیته خاطرنشان کرد: در ارتباط با صدور حکم اعدام علیه معترضان در ایران در حال جمع‌آوری اطلاعات هستیم

این بیانیه افزود: هر اعدامی که در آن روند منصفانه قضایی نقض شده باشد، به منزله محروم کردن افراد از زندگی و نقض قوانین بین‌المللی است.

کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران پس از نشست ویژه این شورا درباره خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامیدر روز سوم آذر ۱۴۰۱، با هدف تحقیق و تفحص درباره نقض حقوق بشر در ایران تشکیل شد.

همچنین گروهی از کارشناسان ویژه سازمان ملل، از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اعدام سه معترض در اصفهان، از جمهوری اسلامی خواستند «این موج ترسناک اعدام‌ها» را متوقف کند.

کارشناسان ویژه سازمان ملل با اشاره به اینکه بر اساس گزارش‌ها، سه معترض اعدام شده در اصفهان برای اعتراف اجباری تحت شکنجه و سایر بدرفتاری بوده‌اند، گفتند اعدام این سه نفر مهر تاییدی دیگر بر این نگرانی است که حکومت ایران برای قوانین بین‌المللی احترامی قائل نیست.

دیانا الطحاوی، معاون امور خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل با تسلیت به خانواده‌های سه معترض اعدام شده در اصفهان، گفت: با وجود این جنایات شرم‌آور و استفاده از مجازات مرگ، جامعه جهانی برای متوقف کردن ماشین قتل جمهوری‌اسلامی و این مجازات غیرانسانی، به اندازه کافی اقدام نکرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

کاوش
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید