ناامیدی ملی‌پوش دوپینگی تکواندو: نمی‌دانم چگونه آلوده شدم، اما به المپیک ۲۰۲۸ می‌روم

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۰

دانیال بزرگی، عضو تیم ملی تکواندوی ایران که تست دوپینگش مثبت اعلام شده، ضمن ابراز بی‌اطلاعی از نحوه آلوده شدن خودش به داروی اکسی‌متولون گفته: «من و کلهر همیشه هم‌اتاقی بودیم و شرایط وزنی‌مان طوری بود که در هر مسابقه باید چهار یا پنج کیلو وزن کم می‌کردیم.»

بزرگی گفت: «این دارو اصلا به درد ما نمی‌خورد. چون باعث نگه‌داشتن وزن و جلوگیری از کاهش وزن می‌شود. نمی‌دانم چگونه تست دوپینگ من و کلهر به صورتی عجیب به یک شکل و توسط یک دارو مثبت شد و این بلا بر سرمان آمد.»

او در گفتگویی با ایسنا، به طور رسمی محرومیت ۴ ساله را پذیرفته است: « من با این اتفاق در ورزش سوختم و واقعا نمی‌دانم چه کار کنم. امیدوارم بعد از گذراندن چهار سال محرومیتم باز هم به تکواندو بازگردم و به المپیک ۲۰۲۸ بروم تا به آرزوهای بزرگی که داشتم برسم. در این مدت سختی‌های زیادی را در اردو و مسابقات تحمل کردم و هدفم این بود در رقابت‌های جهانی باکو به مدال طلا برسم و پس از آن با کسب سهمیه المپیک از طریق گرنداسلم در پاریس نیز برای مدال طلای المپیک بجنگم اما همه این آرزوها بر سرم آوار شد.»

البته شارکی قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) گفته ممکن است یک سال از محرومیت این ورزشکاران کم شود: «به طور معمول میزان محرومیت برای مصرف این دسته از مواد ۴ ساله است و به شرط پذیرش تخلف و عواقب آن ورزشکار می‌تواند از یک سال تخفیف برخوردار شود.»

با این حال بزرگی گفته که «کادر فنی تیم ملی و رییس فدراسیون همگی پیگیر کارها هستند تا سرنخ‌هایی برای چرایی این اتفاق جمع کنند و ببینند واقعیت ماجرا چیست. اینکه ما چطور مبتلا به دوپینگ شدیم؛ اینکه از طریق غذا، آب یا چه چیز دیگری این مواد وارد بدن ما شده است.»

عضو تیم ملی تکواندوی ایران گفته: «حواس و تمرکز ما به صورت شش‌دانگ روی تمرین، تغذیه، استراحت و مسابقات بود. در اردوها و مسابقات گرنداسلم چین نیز کادر فنی و عوامل فدراسیون شبانه‌روز مراقب تیم بودند و یک لحظه هم چشم از بچه ها برنداشتند. حرفی برای گفتن ندارم و مردم هم فکر می‌کنند ما عمدی دوپینگ کرده‌ایم اما روح من و کلهر از این ماجرا خبر نداشت و کادر فنی و فدراسیون هم نمی‌دانند چطور این اتفاق در تیم رخ داده است.»

او گفت: ما (رضا کلهر) همیشه هم‌اتاق بودیم و همیشه هم وزن کم می‌کردیم. حتی تغذیه‌ای را که به ما در اتاق می‌دادند، مصرف نمی‌کردم و به خانه می‌آوردم. به غیر از آب و میوه چیز دیگری مصرف نمی‌کردیم. نمی‌دانم چطور مبتلا به دوپینگ با ماده‌ای شدیم که اصلا به درد ما که همیشه وزن کم می‌کردیم نمی‌خورد؟

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید