زلنسکی به جده رفت؛ اعلام آمادگی عربستان سعودی برای میانجیگری میان روسیه و اوکراین

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۹

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، در سفری غیرمترقبه به جده، شهر مهم عربستان سعودی رفت و در آنجا از محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور برای حمایت او از «تمامیت ارضی اوکراین» قدردانی کرد. هم‌زمان ریاض اعلام کرد که آماده است میان روسیه و اوکراین میانجی‌گری کند.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز جمعه ۲۹ اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد زلنسکی از ولیعهد عربستان سعودی به دلیل حمایتش از تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین تشکر کرد.

بر اساس این بیانیه، او همچنین از شاهزاده بن سلمان که به ویژه در عرصه‌های انرژی و نفت با مسکو در ارتباط است، دعوت کرد تا به اوکراین سفر کند.

هم‌زمان خبرگزاری رویترز گزارش داد که محمد بن سلمان در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در جده اعلام کرد آماده است میان روسیه و اوکراین میانجی‌گری کند.

او همچنین گفت امیدوار است بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، به بحران جنگ داخلی در این کشور پایان دهد.

زلنسکی در سخنانی به زبان انگلیسی گفت: «از همه شما که به صلح احترام می‌گذارید دعوت می‌کنم به اجرای روند صلح بپیوندید و در نتیجه، دشمنی، جنگ، رنج و شرارت را کاهش دهید.»

رییس‌جمهوری اوکراین همچنین گفت نمونه خوبی از این که چگونه فرمول صلح اوکراین می‌تواند به نفع دیگران باشد، ابتکار صادرات غلات از دریای سیاه است که به اوکراین به عنوان صادر کننده مهم غلات در جهان اجازه می‌دهد تا به عرضه این کالای استراتژیک به کشورهای اتحادیه عرب ادامه دهد.

از زمان آغاز تهاجم روسیه علیه اوکراین، صادرات غلات از اوکراین مختل شد و کشورهای بسیاری از جمله کشورهای عربی مثل مصر، از این بابت به شکلی منفی متاثر شدند.

علاوه بر امنیت غذایی، طرح صلح پیشنهادی اوکراین شامل شرط خروج تمام نیروهای روسیه از خاک اوکراین است که تاکنون مسکو آن را رد کرده است.

اوکراین همچنین خواستار آزادی تمامی اسیران جنگی و احیای ایمنی نیروگاه هسته‌ای این کشور تحت اشغال روسیه است.

زلنسکی از عربستان سعودی برای کمک به آزادی برخی از اسیران جنگی تشکر کرد و خواستار اقداماتی برای حفاظت از جامعه مسلمانان اوکراین شد.

او گفت: «حتی اگر افرادی در اینجا در اجلاس سران وجود داشته باشند که دیدگاه متفاوتی درباره جنگ در سرزمین ما داشته باشند و آن را یک درگیری بخوانند، من مطمئن هستم همه ما می‌توانیم برای نجات مردم از قفس‌ زندان‌های روسیه متحد باشیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
خبر
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها