سی‌وسومین جمعه اعتراضی زاهدان؛ معترضان خواستار سرنگونی «جمهوری آخوندی و حکومت اعدامی» شدند

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۹

روز ۲۹ اردیبهشت، معترضان زاهدان در سی‌وسومین جمعه خشم و اعتراض خود به خیابان‌ها آمدند. تجمع‌کنندگان علیه اعدام و کشتار معترضان از سوی جمهوری اسلامی از جمله متهمان پرونده «خانه اصفهان» شعار داده و فریاد زدند «جمهوری آخوندی و حکومت اعدامی» نمی‌خواهند.

مردم زاهدان به روال ۳۲ هفته اخیر و پس از جمعه خونین زاهدان امروز هم پس از نماز جمعه به خیابان آمدند و خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شدند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند معترضان در راهپیمایی خود شعار «حکومت اعدامی نمی‌خوایم نمی‌خوایم» سر دادند.

ساعاتی پیش از این راهپیمایی، قوه قضاییه جمهوری اسلامی از اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، سه نفر از متهمان پرونده «خانه اصفهان» در سحرگاه روز جمعه خبر داد.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان هم در خطبه‌های نماز جمعه خود این اعدام‌ها را «دردآور» خواند و با اشاره به اعتراف اجباری این سه نفر، گفت اعتراف‌گیری اجباری تحت شکنجه در جمهوری اسلامی تبدیل به امری متداول شده است.

پس از برگزاری نماز جمعه، نمازگزاران و مردم در خیابان‌ها در اعتراض به اجرای احکام اعدام شعار دادند: «از زاهدان تا تهران/ خونین تمام‌ ایران ...»

معترضان همچنین با سر دادن شعارهایی چون «جمهوری آخوندی نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم» خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شدند.

«توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» از دیگر شعارهای مردم زاهدان بود.

تجمع‌کنندگان در زاهدان جمهوری اسلامی را خطاب قرار داده و شعار «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» و «اين آخرين پیامه، هدف کل نظامه» سر دادند.

آن‌ها همچنین در سی‌وسومین جمعه اعتراضی خود با سر دادن شعار «ایرانی، ایرانی/ اتحاد، انقلاب» دیگر مردم را به تداوم مبارزه علیه جمهوری اسلامی فراخواندند.

«سکوت‌ ما خیانته، حمایت از جنایته» یکی دیگر از شعارهایی بود که مردم زاهدان در تجمع امروز خود آن را فریاد زدند.

جمعه هفته گذشته نیز مردم زاهدان علیه جمهوری اسلامی و اعدام شهروندان بلوچ شعار دادند و علی خامنه‌ای را «جانی» و حکومت تحت امرش را «جمهوری اعدامی» خواندند.

مردم زاهدان پس از جمعه خونین این شهر در هشتم مهر سال گذشته تاکنون تظاهرات و راهپیمایی‌های هزاران نفری خود را بدون وقفه برگزار کرده‌اند.

هشتم مهر ماه سال گذشته در حمله ماموران حکومتی به مردم زاهدان، بیش از ۱۰۰ شهروند از جمله زنان و کودکان کشته، ده‌ها نفر قطع عضو و قطع نخاع و ده‌ها نفر دیگر نیز نابینا شدند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز ۲۹ اردیبهشت صراحتا گفت: «تیراندازی به مردم در جمعه خونین زاهدان از پیش برنامه‌ریزی شده بود.»

اسماعیل‌زهی پیش از این علی خامنه‌ای را مسوول کشتار مردم زاهدان در هشتم مهر خوانده و در تمام این هشت ماه، همواره خواستار مجازات «آمران و عاملان» جمعه خونین این شهر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها