حملات موشکی «بی‌سابقه» روسیه علیه کی‌یف؛ یک کشته و دو زخمی در حمله به دیگر شهرهای اوکراین

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۸

در حالی که مقام‌های اوکراین از «حملات بی‌سابقه» روسیه علیه کی‌یف خبر داده‌اند، مقامات روسیه هم روز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت تایید کردند این کشور چندین شهر در اوکراین را هدف قرار داده است. در این حملات، یک نفر در اودسا در جنوب اوکراین کشته شده است.

سرهی براتچوک، سخنگوی اداره نظامی منطقه اودسا در تلگرام اعلام کرد در این حمله که یک سایت صنعتی در اودسا را ​​هدف قرار داد، دو نفر دیگر نیز زخمی شدند.

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف نیز در تلگرام گفت که پس از حملات علیه پایتخت، آتش‌سوزی در منطقه دارنیتسا در جنوب شرقی کی‌یف رخ داده اما هنوز تلفات جانی گزارش نشده است.

سرهی پوپکو، رییس اداره نظامی پایتخت اوکراین، بدون ارائه جزییات بیشتر در تلگرام گفت که آتش‌سوزی دیگری در منطقه دسنا در شمال شرق کی‌یف رخ داده است.

پوپکو گفت موشک‌های کروز به سمت کی‌یف شلیک شدند که پدافند هوایی همه آن‌ها را رهگیری کردند.

حملات هوایی جدید در سحرگاه روز پنج‌شنبه علیه کی‌یف و چندین شهر از اوکراین در حالی بود که یک فرستاده چین در پایتخت اوکراین است تا تلاش کند «سیاست حل و فصل درگیری» را پیش ببرد.

مدیریت نظامی و غیرنظامی پایتخت اوکراین در اطلاعیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: «یک سلسله حملات هوایی به کی‌یف که از نظر قدرت، شدت و تنوع بی‌سابقه است، ادامه دارد. این نهمین حمله هوایی متوالی به پایتخت از آغاز ماه می است.»

به گفته او، موشک‌های کروز به وسیله بمب‌افکن‌های راهبردی روسیه از منطقه دریای خزر پرتاب شد و پهپادهای شناسایی سپس بر فراز پایتخت به پرواز درآمدند، اما «تمام اهداف دشمن در حریم هوایی کی‌یف شناسایی و منهدم شدند.»

ارتش اوکراین همچنین از حملات «موشک‌های کروز» در منطقه وینیتسیا در مرکز کشور خبر داد و رسانه‌های محلی نیز از انفجار در خملنیتسکی، در حدود ۱۰۰ کیلومتری غرب خبر دادند.

هم‌زمان لی هوی، نماینده ویژه در امور اوراسیا و سفیر سابق چین در مسکو از کی‌یف بازدید و روز چهارشنبه با دمیترو کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین، دیدار کرد.

وزارت امور خارجه اوکراین اعلام کرد کوله‌با «اصول بازگرداندن صلح پایدار و عادلانه بر اساس احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین را به تفصیل برای نماینده ویژه چین توضیح داد».

وزیر امور خارجه اوکراین تاکید کرد که این کشور هیچ پیشنهادی را که به معنای از دست دادن سرزمین‌های این کشور باشد، نمی‌پذیرد.

کی‌یف خواستار بازگرداندن تمام سرزمین‌های اشغال شده به وسیله روسیه، از جمله شبه‌جزیره کریمه است که ۹ سال پیش به خاک روسیه ضمیمه شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
خبر

شنیداری

پادکست‌ها