اکران فیلم «عنکبوت مقدس» در روسیه لغو شد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۷

اکران فیلم «عنکبوت مقدس» در روسیه از سوی وزارت فرهنگ این کشور لغو شد. این فیلم ساخته علی عباسی، فیلمساز ایرانی-دانمارکی و در مورد سعید حنایی، قاتل زنجیره‌ای زنان کارگر جنسی در ایران است.

فیلم عنکبوت مقدس از ۱۱ می (۲۱ اردیبهشت) در روسیه روی پرده‌ سینماها رفت اما کمتر از یک هفته بعد، وزارت فرهنگ این کشور اقدام به تعلیق مجوز پخش این فیلم کرد.

این وزارت‌خانه علت لغو مجوز اکران عنکبوت مقدس را «وجود اطلاعاتی» در فیلم دانست که «انتشار آن از سوی قوانین فدراسیون روسیه ممنوع شده است».

آناستازیا کروگلیاکوا، نماینده اکسپونتا فیلم (توزیع‌کننده عنکبوت مقدس) به خبرگزاری فرانسه گفت: «متاسفانه این خبر درست است.»

او جزییات بیشتری از این اتفاق ارائه نکرد.

عنکبوت مقدس داستان یک روزنامه‌نگار با بازی زر امیرابراهیمی است که برای پیگیری قتل‌های زنجیره‌ای به دست سعید حنایی به مشهد می‌رود و تلاش می‌کند کم‌کاری مقام‌های انتظامی و قضایی را برای دستگیری سریع‌تر قاتل جبران کند.

سعید حنایی، معروف به «قاتل عنکبوتی» و «شکارچی زنان خیابانی»، از مرداد ۱۳۷۹ تا مرداد ۱۳۸۰، ۱۶ زن کارگر جنسی را در مشهد به قتل رساند.

حنایی انگیزه خود از این قتل‌ها را «دینی» و خیرخواهانه و با هدف از بین بردن «فساد» در جامعه مطرح می‌کرد و در نهایت فروردین سال ۱۳۸۱ اعدام شد.

علی عباسی، عنکبوت مقدس را با تکیه بر داستان این قاتل زنجیره‌ای ساخت که در هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن به رقابت پرداخت و زر امیرابراهیمی نیز توانست نخل طلای بهترین بازیگر زن را برای بازی در این فیلم از آنِ خود کند.

خرداد سال گذشته و پس از اکران فیلم در جشنواره کن، سازمان سینمایی وزارت ارشاد با حمله به عنکبوت مقدس، آن را «توهین به اعتقادات» خواند و تهدید کرد که سازندگانش به مسیر «سلمان رشدی‌ها در آیات شیطانی» رفته‌اند.

این سازمان وابسته به وزارت ارشاد جمهوری اسلامی، در بیانیه خود همچنین فیلم عنکبوت مقدس را «شب‌نامه سخیف»، «ماحصل ذهن مشوش فردی دانمارکی ایرانی‌تبار»، و «برآمده از زر استکبار» خواند.

وزارت ارشاد نیز تهدید کرده بود افرادی که از داخل کشور با فیلم «عنکبوت مقدس» همکاری کرده باشند مشمول مجازات‌های سازمان سینمایی می‌شوند.

از سوی دیگر، همان زمان زر امیر ابراهیمی در مصاحبه با سی‌ان‌ان خبر داده بود که پس از دریافت این جایزه به دلیل بازی‌اش در فیلم «‌عنکبوت مقدس»، حدود ۲۰۰ پیام تهدیدآمیز دریافت کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

مجموعه مستندهای چین
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید