حمله دوباره محمود عباس به اسرائیل با درخواست اخراج این کشور از سازمان ملل متحد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۶

در جریان مراسم یادبود روزی که فلسطینیان آن را «روز فاجعه» یا «یوم النکبه» می‌نامند، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، در سازمان ملل متحد مواضع اسرائیل را با تبلیغات آلمان نازی مقایسه کرد و خواهان اخراج این کشور از سازمان ملل شد.

او همچنین هر گونه رابطه یهودیان با کوه معبد/حرم شریف در اورشلیم را رد کرد.

محمود عباس در یک سخنرانی یک ساعته، مدعی شد که عضویت اسرائیل در سازمان ملل به این شرط پذیرفته شده بود که اسرائیل با تشکیل کشور فلسطینی و بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه‌هایشان در اسرائیل موافقت کند و حال که این دو اتفاق نیفتاده، سازمان ملل باید عضویت اسرائیل را تعلیق کند.

او ایالات متحده و بریتانیا را مسوول تشکیل کشور اسرائیل دانست و گفت که آن‌ها اسرائیل را تأسیس کردند چون «می‌خواستند از شر یهودیان خود خلاص شوند».

ابومازن همچنین بار دیگر ادعای خود را مبنی بر این که اسرائیل مرتکب «۵۰ کشتار» در سرزمین‌های فلسطینی شده تکرار کرد.

رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی سال گذشته در آلمان نیز گفته بود اسرائیل مرتکب «۵۰ هولوکاست» شده؛ موضوعی که با واکنش شدید آلمان روبه‌رو شد.

عباس همچنین مدعی شد که اسرائیل ۳۰ سال است در حال کاوش در کوه معبد است اما تا‌ کنون نتوانسته هیچ نشانه‌ای از معبد سلیمان و ارتباط یهودیان با این مکان در اورشلیم بیابد.

او مدعی شد که مالکیت کوه معبد و دیوار ندبه تنها متعلق به مسلمانان است.

کوه معبد زمانی محل استقرار معبد سلیمان بوده و هم‌اکنون مقدس‌ترین مکان جهان برای یهودیان است. مسلمانان نیز این محوطه را به دلیل وجود مسجدالاقصی و قبه الصخره بر روی آن، سومین مکان مقدس خود می‌دانند.

این نخستین بار بود که مراسمی به مناسبت یوم النکبه فلسطینیان در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شد.

اسرائیل در هفته‌های اخیر کوشیده بود از برگزار شدن این مراسم جلوگیری کرده یا دست‌کم کشورهای مختلف را متقاعد کند در آن شرکت نکنند.

در نهایت ۴۴ کشور از جمله ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، شماری از کشورهای اروپایی همچون اوکراین و هند در این مراسم شرکت نکردند.

گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل در نامه‌ای نوشت حتی تصور این که سازمان ملل مراسمی برگزار کند که در آن تشکیل یکی از اعضایش به عنوان "فاجعه" توصیف شود، عجیب است.

او نوشت که چنین مراسمی نه تنها موجب تشدید نفرت از یهودیان می‌شود بلکه راه را برای فلسطینیان به منظور سوءاستفاده از ارگان‌های بین‌المللی در جهت پیشبرد تهمت‌هایشان هموار می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید