آمارهای «نگران‌کننده» سازمان عفو بین‌الملل از اعدام‌ها در ایران؛ افزایش ۸۳ درصدی در یک سال

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۶

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد اعدام‌ها در ایران از ۳۱۴ مورد در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۵۷۶ مورد در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است. این اعداد نشان‌ می‌دهند اعدام‌های انجام شده به وسیله قوه قضاییه جمهوری اسلامی در مدت یک سال افزایش ۸۳ درصدی داشته است.

گزارش سالانه این سازمان حقوق بشری که روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت منتشر شد، نشان می‌دهد در پی «افزایش شدید» استفاده از مجازات اعدام در شمال آفریقا و خاورمیانه به ویژه در ایران، به‌کارگیری مجازات اعدام در سال ٢٠٢٢ در جهان نسبت به سال قبل از آن ۵٣ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، در مجموع ۸۸۳ نفر در ۲۰ کشور اعدام شده‌اند که این اعدام‌های ثبت شده در سال گذشته میلادی، به بالاترین رقم در پنج سال گذشته رسیده است.

در این گزارش آمده است که آمار اعدام‌های سال ۲۰۲۲ میلادی نگران‌کننده است زیرا ۹۰ درصد اعدام‌های ثبت‌شده در خارج از چین، تنها از سوی سه کشور منطقه خاورمیانه، ایران، عربستان سعودی و مصر انجام شده که سهم ایران بسیار بیشتر از دو کشور دیگر است.

عفو بین‌الملل تاکید کرد که استفاده از مجازات اعدام در چندین کشور از جمله چین، کره شمالی و ویتنام که به طور گسترده از مجازات اعدام استفاده می‌کنند، محرمانه باقی مانده است و این امر به این معنی است که رقم واقعی آمارهای اعدام در جهان «بسیار بالاتر» است.

چین هر ساله «هزاران تن» را اعدام می‌کند اما آمار آن اعلام نمی‌شود.

همچنین بر اساس این گزارش، تعداد ثبت شده افرادی که به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن، بیش از دو برابر شده است.

عفو بین‌الملل تاکید کرده است اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر ناقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.

بر اساس این گزارش، اعدام برای جرایم مرتبط با مواد مخدر احتمالا در ویتنام هم انجام شده اما این ارقام همچنان از اسرار دولتی هستند.

انتشار این گزارش عفو بین‌الملل در حالی است که اعتراض‌ها در ایران و خارج از ایران به روند صعودی اعدام‌ها در کشور افزایش یافته است.

حامد اسماعیلیون، فعال سیاسی و از خانواده‌های دادخواه هواپیمای اوکراینی، با انتشار فراخوانی با عنوان «یک‌صدا علیه اعدام‌ها در ایران»، از همگان دعوت کرد در روز شنبه ۲۰ ماه می، برابر با ۳۰ اردیبهشت، تجمعاتی جهانی علیه اعدام برپا کنند.

این فراخوان در اعتراض به «اعدام‌ها و احکام ناعادلانه در ایران» منتشر شده و از ایرانیان خارج از کشور خواسته تا روز شنبه به تجمعات محل زندگی خود در سراسر جهان بپیوندند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها